HomeFutureBiznesInnovation

Aktualizacja Baid z prawem budowlanym 2023

Początki nowego roku bywają przełomowe. Rok 2023 pod kątem prawa budowlanego może być jednym z ważniejszych w ostatnim czasie. Zmiany wprowadzane w tym obszarze niewątpliwie przyczynią się do szybszej cyfryzacji procesu budowy domu. Nasz zespół wprowadził właśnie nową wersję aplikacji Baid uwzględniającą nowe przepisy w prawie budowlanym. Co się zmieniło?

Koniec z pozwoleniem na budowę dla domów jednorodzinnych

Jedną z ważniejszych zmian w prawie budowlanym 2023 ma być rozszerzenie grupy inwestycji, które nie wymagają pozwolenia na budowę. Poza wolno stojącą elektrownią wiatrową, do grupy inwestycji wymagających wyłącznie zgłoszenia dołączą wszystkie domy jednorodzinne o wysokości maksymalnie dwóch kondygnacji. Powierzchnia domu powyżej 70 m² zgodnie z nowymi przepisami będzie nadal nakładać obowiązek zatrudnienia kierownika budowy.

Baza projektów budowlanych

Od tego roku inwestor nie będzie musiał załączać projektu budowlanego w postaci papierowej do zgłoszeń czy zawiadomień o budowie. Zamiast tego może on wskazać indywidualny numer projektu umieszczonego w elektronicznej Bazie Projektów Budowlanych. Organy administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego mają szybki dostęp do wszystkich projektów umieszczonych przez inwestora lub projektanta w bazie, co znacznie usprawnia ich pracę.

Elektroniczny Dziennik Budowy

Zgodnie z nowymi przepisami, forma papierowa dziennika budowy będzie dostępna wyłącznie do 2030 roku. Po tym terminie wszyscy inwestorzy mają obowiązek przejścia na dziennik elektroniczny dostępny na stronie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w BIP. Co ciekawe, inwestor prowadzący Elektroniczny Dziennik Budowy, przy oddawaniu obiektu budowlanego będzie musiał podać tylko numer indywidualny EDB.

Nowa wersja aplikacji Baid uwzględnia prawo budowlane 2023

Wspomniane wyżej kwestie to tylko część przepisów wdrożonych w nowym roku. I jak się w tym nie pogubić? Spokojnie! Nasz zespół przeanalizował prawo budowlane 2023 i zaktualizował informacje w podręcznym asystencie budowy Baid specjalnie dla Ciebie. Z nową wersją aplikacji możesz w pełni skupić się na budowie domu bez obaw, że ominą Cię jakiekolwiek istotne zmiany. Pobierz aplikację ze sklepu 👉 Google Play lub 👉 App Store i zyskaj pełen spokój na budowie.