Zacząłeś korzystać z asystenta budowy domu Baid i po ściągnięciu aplikacji z Google Play lub App Store pojawiło się kilka pytań? Spokojnie! Mamy dla ciebie instrukcję, która powinna na nie wszystkie odpowiedzieć.
To bardzo proste. Wystarczy, że użyjesz swojego konta Google lub Apple ID. Możesz zrobić to również klasyczną metodą, podając swój e-mail, a następnie potwierdzając wszystko na poczcie elektronicznej i gotowe.
Zaraz po pierwszym logowaniu ujrzysz szybką ankietę, która pomoże przygotować Baid indywidualną ścieżkę pomagającą Ci w budowie wymarzonego domu. Na końcu ankiety uzupełnij formularz wymaganymi informacjami o Twoim projekcie, a następnie go zapisz.
Jeśli chcesz zmienić informacje ustawione w projekcie to:
Po naniesionych zmianach nie zapomnij wcisnąć przycisku „zapisz”.
Na głównym ekranie znajdziesz podpowiedzi co do bieżących zadań. Zadanie znajdujące się na samej górze listy jest tym, które wymaga twojej uwagi w pierwszej kolejności. Jeśli chcesz przejrzeć wszystkie zadania, jakim będziesz musiał sprostać, kliknij ikonę checklisty. Znajdziesz ją na dolnej belce nawigacji po lewej stronie, zaraz obok ikony "home".
Ekran główny budżetu znajdziesz, klikając 4 ikonę na dole ekranu głównego. Baid w planowaniu budżetu uwzględnia zarówno koszty planowane (szacowane), jak i te już wydane (poniesione). Na ekranie zobaczysz więc wykres przedstawiający rozkład „Szacowanych wydatków”, „Poniesionych kosztów” oraz wyliczoną na ich podstawie kwotę pozostałą do wydania. Z poziomu górnych sekcji “szacowane” i “poniesione” możesz dodawać, edytować oraz usuwać koszty.
Wchodząc w wybrane zadanie, na dole ekranu zauważysz jego dokładny opis oraz linki do artykułów, które warto przeczytać. Na samym środku ekranu znajdziesz informacje o szacowanym czasie wykonania zadania oraz sumę wydatków, która pojawi się po uzupełnieniu danych w sekcji „koszty”.
Sekcję kosztów znajdziesz na samej górze ekranu obok zakładek: „info” (to główny ekran zadania), “podzadania” (mniejsze cele do realizacji w ramach zadania) oraz „notatki” (twoje autorskie komentarze do zadania).
Status zadania zmienisz na ekranie zadania, klikając przycisk „pomiń” lub „start”. Po wystartowaniu zadania zostanie ono oznaczone jako „w trakcie”. Status ten będzie również widoczny na liście wszystkich zadań oraz na ekranie głównym.
Po kliknięciu „zakończ” lub „pomiń” zadanie trafi do zakładki „zakończone” w ekranie wszystkich zadań. Zakończone, rozpoczęte lub pominięte zadanie możesz cofnąć, pod warunkiem, że nie ma w nim podzadań o statusie „w trakcie”, które oznaczone są ikoną robotnika.
Na ekranie zadania w sekcji „koszty”, znajdziesz listę proponowanych przez aplikację wydatków. Jeśli któryś z nich chcesz oznaczyć jako planowany lub poniesiony, to wystarczy w niego kliknąć i dodać wartość w polu “szacowany koszt” (jeśli koszt jest jeszcze w planach) lub “poniesiony koszt” (jeśli już wydałeś tę kwotę). Po wprowadzeniu tych danych Baid automatycznie uwzględni te koszty w całym Twoim budżecie, oraz wyświetli je na ekranie zadania.
Jeśli podczas budowy lub remontu poniesiesz więcej kosztów niż te proponowane przez Baid, bez problemu możesz dodać ich wartości szacowane lub poniesione, na kilka sposobów:
W każdej z tych 3 opcji następnie musisz uzupełnić formularz kosztu i zatwierdzić go przyciskiem „zapisz”.
Aby edytować koszt (poniesiony i szacowany), kliknij go na ekranie budżetu lub na ekranie zadania i wyświetl jego szczegóły. Następnie wybierz ikonę edycji w prawym górnym rogu ekranu. Nanieś konieczne zmiany i zatwierdź je przyciskiem „zapisz”.
Usunięcie kosztu możliwe jest po kliknięciu ikony kosza, którą znajdziesz obok ikony edycji kosztu. Potwierdź usunięcie kosztu, klikając w przycisk „usuń” w wyskakującym oknie. Gotowe!
W Baid podczas dodawania i edycji kosztów możesz wybrać jedną spośród 6 kategorii: „Usługi i robocizna”, „Materiały”, „Formalności”, „Media”, „Wyposażenie” oraz „Inne”. Każda kategoria ma własną ikonę, co pomaga w sprawnej nawigacji. Typ kosztu oznacza się w jego formularzu. Aplikacja na tej podstawie tworzy zestawienie kosztów z podziałem na te kategorie.
Nową notatkę możesz stworzyć na trzy sposoby:
W każdej z tych 3 opcji następnie musisz uzupełnić formularz notatki i zatwierdzić go przyciskiem „zapisz”.
Aby edytować notatkę, kliknij ją na liście notatek lub na ekranie zadania i wyświetl jej szczegóły. Następnie wybierz ikonę edycji w prawym górnym rogu ekranu. Nanieś konieczne zmiany i zatwierdź je przyciskiem „zapisz”.
Usunięcie notatki możliwe jest po kliknięciu ikony kosza, którą znajdziesz obok ikony edycji notatki. Potwierdź usunięcie notatki, klikając w przycisk „usuń” w wyskakującym oknie. I gotowe!
Jeśli dodajesz notatkę lub koszt z ekranu zadania, to informacja o powiązanym zadaniu zostanie dodana automatycznie. Natomiast jeśli dodajesz koszt lub notatkę z innego miejsca i chcesz powiązać je z konkretnym zadaniem, zrobisz to w formularzu tworzenia nowej notatki/kosztu, wybierając zadanie z rozwijanej listy.
Jeśli chcesz wyszukać konkretny koszt, notatkę lub zadanie, wystarczy kliknąć ikonę lupy, a następnie wpisać wyszukiwaną frazę. Ikonę lupy znajdziesz w prawym górnym rogu na ekranie zadania i kosztów oraz na pasku wyszukiwarki na ekranie notatek.
W styczniu 2023 r. weszły w życie ważne zmiany w prawie budowlanym. Sprawdź najnowszą wersję aplikacji Baid zgodną z nowymi przepisami.
Łatwiejsza wymiana danych pomiędzy różnymi interesariuszami procesu projektowego od teraz dostępna dla oprogramowań OpenBuildings Designer oraz Vectorworks! Jak Baid Pro wspiera ten proces?
W Baid Group wierzymy, że przyszłość branży budowlanej leży w dużej mierze w rękach młodych ekspertów. Wszelkie podnoszenie ich kwalifikacji zawodowych przekłada się na rozwój całego sektora. Zaczęliśmy zastanawiać się w jaki sposób wspomóc branżę i od czego zacząć?