Hydroizolację wykonuje się w celu zabezpieczenia elementów konstrukcji przed przenikaniem wody wyżej. W budynku podpiwniczonym chroni ona wnętrze od wilgoci, która znajduje się w gruncie. Ważne, aby izolacja kładziona na ścianę była kompatybilna technologicznie z tą wykonaną na płycie. Zagwarantuje to szczelność układu na całej długości. Jeżeli na ławach zostały użyte maty, to poleca się również stosowanie ich na ścianach. W przypadku szlamów działamy podobnie.
Zgodnie z obowiązującymi normami fundamenty powinny być ocieplone do ok. 1,2 m poniżej poziomu gruntu, a w niektórych strefach na północnym wschodzie do 1,4 m poniżej poziomu przemarzania.
Ma chronić budynek przed wilgocią, ale również przed stałym naporem wody. W tym celu stosuje się papy termozgrzewalne modyfikowane SBS na osnowie poliestrowej lub z włókna szklanego. Są one sztywne i odporne działanie chemikaliów. Trzeba pamiętać, że deszcz w okolicach miejskich często zawiera spaliny i ma odczyn kwaśny, co przyczynia się do szybszego niszczenia materiałów. W tej sytuacji dobrze sprawdzają się również masy polimerowo-bitumiczne i klejone folie PCV.
Hydroizolacja ściany pionowej typu lekkiego wykonywana jest w gruntach dobrze przepuszczalnych, najczęściej żwirowych. W takich gruntach woda nie będzie długo w kontakcie z posadowieniem obiektu. Do tego typu hydroizolacji najczęściej stosuje się masę polimerowo-bitumiczną (KMB). Charakteryzuje się ona bezszwową powierzchnią dobrze przylegającą do lica ściany.
Izolacja jest elementem polecanym w przypadku budynków podpiwniczonych, a jej grubość powinna być obliczona przez specjalistę. Niedostosowanie grubości do struktury przegrody może spowodować występowanie punktu rosy (czyli skraplania pary wodnej, która jest w budynku). Zjawisko to ma miejsce nie w izolacji, ale na powierzchni przegrody i może doprowadzić do pojawiania się grzyba i wykwitów.
Odpowiednie zaizolowanie ścian fundamentowych pomoże w uniknięciu mostków cieplnych od strony gruntu i wrażenia chłodu bijącego od podłogi na parterze.
Jeśli stosujemy polistyren XPS lub styropian do izolacji fundamentów, płyty pełnią funkcję izolacji termicznej oraz warstwy zabezpieczającej izolację przeciwwodną przed uszkodzeniami. Nie jest konieczne wykonywanie dodatkowej izolacji przeciwwodnej czy warstwy osłonowej. Styropian fundamentowy często posiada rowkowana powierzchni ułatwiające odprowadzenie wody.
Do izolowania ścian trójwarstwowych można stosować wełnę mineralną oraz styropian zwykły EPS o otwarto-komórkowej strukturze. Jego zastosowanie wymaga jednak dodatkowej ochrony z folii kubełkowej, która zabezpieczy styropian przed wilgocią z gruntu.
Folia kubełkowa ma w zasadzie dwa zadania:
Zakończenie stanu zero sprowadza się do:
Szachty i kominy to kanały wentylacyjne oraz spalinowe, które odprowadzają szkodliwe substancje z wnętrza pomieszczeń na zewnątrz. Zobacz, co musisz o nich wiedzieć.
Tarasy to stropy zewnętrzne wykorzystywane użytkowo. W zależności od położenia rozróżniamy tarasy na gruncie i tarasy nad pomieszczeniami istniejącymi. O czym pamiętać budując taras?
Jednymi z ostatnich urządzeń montowanych w trakcie wykończenia, są elementy armatury. Ponieważ są to elementy delikatne i narażone na uszkodzenia, czeka się z nimi do samego końca.