Instalacje

Instalacja wodna

Specyfikacja instalacji wodnej

image

Licznik wody.

Woda na potrzeby obsługi domu może być dostarcza z sieci, lub ze studni zlokalizowanej na działce, albo obok niej. Zanim jednak woda popłynie w rurach, trzeba wykonać kilka kroków przygotowawczych. W pierwszej kolejności należy uzyskać warunki na przyłączenie i odprowadzenie ścieków. Przyłącze wody projektuje uprawniony do tego projektant instalacji sanitarnych. Następnie projekt uzgadnia się w odpowiedniej instytucji, właściwej dla rejonu wykonywania inwestycji. Jeśli projekt uzyska zgodę, inwestor ma do wyboru trzy możliwość realizacji:

  1. Systemem gospodarczym (na własną rękę) według uzgodnionego projektu. Samo przyłączenie, przewiercenie do sieci wykonuje zawsze MPWiK.

  2. Zlecenie wykonania całego przyłącza wraz z licznikami do MPWiK (trwa do 14 dni).

  3. Wynająć do tego celu firmie wykonawczą.

Po wykonaniu przyłączy, zakład wykonuje przegląd i jeżeli instalacja nie odbiega od projektu, nieodpłatnie montuje licznik na głównym przyłączu.

image

Podział źródeł bieżącej wody w domu.

Rozporządzenie a instalacje

W rozporządzeniu w Dziale IV Rozdziale 1 udzielone są dokładne informacje dotyczące umiejscowienia i instalacji wodomierza oraz lokalizacji zaworów na instalacji.

Źródła

Sieć wodna

Woda pitna z wodociągu jest bardzo komfortowym rozwiązaniem, jakość wody jest na bieżąco monitorowana i badana przed przedsiębiorstwo wodociągowe. Dostęp do sieci zależy od urbanizacji danego terenu. Możliwe, że w okolicy działki nie będzie przebiegał odcinek sieci, jednak jeżeli w okolicy powstaje wiele nowych zabudowań, można wystąpić do lokalnego przedsiębiorstwa z prośbą, o rozbudowę sieci lub uzgodnić współudział w kosztach.

Zalety:
  • Ciągłość dostaw,
  • regularne badania.
Wady:
  • Jeśli jest daleko od działki, to koszty przyłączenia znaczni wzrastają.

Studnie głębinowe

Jeżeli badania gruntowe wskazują na duże pokłady wody w okolicy naszej inwestycji, warto rozważyć zainwestowanie w wykop studni głębiowej, wyposażonej w pompę. W ten sposób będziemy niejako pobierać wódę za darmo, oczywiście dochodzi cena prądu za jej wydobycie. Mankamentem jest to, że jakość wody różni się w różnych lokalizacjach. Często za pompą przed i głównym kurkiem odcinającym, instaluje się zestaw filtrów węglowych czyszczących i uzdatniających wodę.

Zalety:
  • Woda z prywatnego źródła.
Wady:
  • Wymaga pompy,
  • trzeba monitorować jakość wody.

Liczniki

Urządzenie to mierzy całą pobraną wodę, w budynku. W Polskich normach istnieją dokładne wytyczne co do rodzaju i jakości dopuszczonych do użytku liczników oraz ich montażu.

Obecnie na rynku można zakupić liczniki wyposażone w moduł wifi lub bluetooh, które pozwalają pracownikom przedsiębiorstwa odczytywać stan liczników bez udziału właścicieli. Jest to o tyle wygodne, że nie zawsze można być w domu podczas kontroli.

image

Urządzenia pomiarowe i zawory (szkic).

  1. Zawór przed wodomierzem,
  2. wodomierz,
  3. zawór za wodomierzem,
  4. zawór antyskażeniowy typu EA (w mieście) lub zwrotny (inne ujęcie).

image

Urządzenia pomiarowe i zawory (zdjęcie).

Zgodnie z normą § 116:

1. Zestaw wodomierza głównego na połączeniu z siecią wodociągową, powinien być umieszczony w piwnicy budynku lub na parterze, w wydzielonym, łatwo dostępnym miejscu, zabezpieczonym przed zalaniem wodą, zamarzaniem oraz dostępem osób niepowołanych. W budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej miejscem tym powinno być odrębne pomieszczenie.

  1. Dopuszcza się umieszczenie zestawu wodomierza głównego w studzience poza budynkiem, jeżeli jest on niepodpiwniczony i nie ma możliwości wydzielenia na parterze budynku miejsca, o którym mowa w ust. 1.

W takim przypadku studzienka musi mieć właz o średnicy min. 0,6 m w świetle i być zaopatrzona w dwie pokrywy. Studzienka może być wykonana z kręgów betonowych lub tworzywa sztucznego. Na rynku można zakupić wiele gotowych rozwiązań do zabudowy jednorodzinnej.

Filtry

Jeśli jesteśmy zaniepokojeni jakością wody i chcemy ją filtrować, warto rozważyć zamontowanie filtrów za zaworem zwrotnym. Rozróżnia się kilka podstawowych rodzaje filtrów:

  • Mechaniczne — bezpośrednio filtrujące wodę z większych cząsteczek i zanieczyszczeń, niezmieniające jej składu i aromatu.
  • Aktywne — np. z wkładem węglowy, ze złożem węgla aktywnego, skutecznie redukującym obecny w wodzie chlor oraz zanieczyszczenia.

Najlepsze efekty daje połączenie zalet poszczególnych technologii w systemy dwu, trzy lub nawet czterofiltrowe, gdzie poszczególne segmenty odpowiadają za czyszczenie mechaniczne, aktywne lub uzdatnianie.

Trasy

Rurki plastikowe

  • PE — nadają się do wody zimnej, są lekkie i łatwe w obróbce, wytrzymują standardowe ciśnienia, przeważnie używa się ich na zewnątrz. Montaż wykonywany przez zgrzewanie lub zacisk.
  • PEX — wytrzymują wyższe temperatury, do 95 stopni. Ma gładką powierzchnię, więc długo trzyma przekrój i nie uwalnia mikro plastiku do przesyłanej wody. Są zgrzewane i elastyczne. Przy instalacji trzeba uwzględniać przestrzeń na kompensacje wydłużeń.
  • PP — można jest stosować do instalacji zimnej, a stabilizowane z wkładką do ciepłej wody. Zaletą jest łatwy montaż na ciepło. Są sztywne, więc trzeba stosować do nich mufy i kolanka. Wymagane jest zgrzewanie.
  • PCV — najtańsze rury szare, dostępne w każdym sklepie budowlanym. Używane są do wody zimnej, rury ze wzmocnionym trzonem można używać do wody ciepłej. Montaż odbywa się poprzez klejenie lub gwintowanie.

Rurki miedziane

Mają właściwości antybakteryjne i są długotrwałe. Miedź łatwo się nagrzewa, dlatego czeto stosowane są jako element grzejący, np. w instalacji podłogowej. Przeciwwskazaniem jest woda o kwaśnym odczynie, która koroduje miedź. Niedopuszczalne jest również łączenie stali i miedzi w rurociągach z cyrkulacją ciepłej wody. Miedź powoduje korozję stali.

Na końcu każdej rurki znajduje się odbiornik podłączony do instalacji przez mufę z gwintem tzw. podejście. Przed każdym odbiornikiem powinien znaleźć się zawór odcinający urządzenie od sieci, aby można było je łatwo wymienić bez spuszczania wody z całej instalacji.

Odbiorniki

Punkty czerpalne

Są to m.in. krany umieszczone wewnątrz lub na zewnątrz obiektu umożliwiające pobór wody. Dobór wykończenia zależy od preferencji inwestora. Wykonywane są najczęściej z chromowanej stali lub innego metalu.

Miski ustępowe

Woda podłączana jest najczęściej do spłuczki elastycznym wężykiem.