Instalacje

Ogrzewanie podłogowe

Specyfikacja ogrzewania podłogowego

Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest równomierny rozkład temperatur we wnętrzu, bez stref niedogrzanych i silnych źródeł ciepła. Wykończona płytkami ceramicznymi, klinkierem, czy marmurem podłoga daje użytkownikom poczucie miłego ciepła, co jest szczególnie dogodne w domach, w których są małe dzieci. Ciepło rozprowadzane jest przez rurki ułożone w równoległych odstępach. W zależności od przepływu wody ciepłej lub chłodnej, o temp np. 19°C, podłoga może chłodzić lub dogrzewać pomieszczenie, czego nie otrzymamy w przypadku mat elektrycznych. Sterowanie może odbywać się z poziomu panelu centralnego, który jest podłączony z zaworami i przewodami lub w droższych systemach po sieci WiFi.

image

Instalacja ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe: temperatury

Przyjęło się, że optymalna wilgotność w pomieszczeniu to ok. 40%, a temperatura powinna wynosić w:

 • salonie ok. 20°C,
 • sypialni ok. 17-18°C,
 • kuchni ok. 19°C,
 • łazience ok. 22-23°C.

Oczywiście w niektórych pomieszczeniach można szybciej zapewnić optymalną temperaturę, poprzez grzejniki naścienne, które mają wyższą temperaturę działania, ok. 55-60°C. Niestety nie w każdej inwestycji mamy dostęp do sieci ciepłowniczej.

Ogrzewanie podłogowe jest z reguły ogrzewaniem niskotemperaturowym, działającym w przedziale 30-40°C. Dzięki temu może być zasilane z pompy ciepła typu powietrze woda lub ziemia woda. W przypadku montażu instalacji razem z kotłem ciepła należy wyposażyć ją w termostatyczny ogranicznik temperatury, który uniemożliwi przekroczenie krytycznych 55°C.

Medium wodne

Wykonane jest z giętych rurek, zalewanych w jastrychu, umieszczonych pod posadzką. Dobrze sprawdza się w przypadku wykończenia z kamienia, płytek ceramicznych, paneli drewnianych. Sterowanie ogrzewaniem wodnym odbywa się ręcznie, poprzez zmianę pozycji rotametrów i uśrednienie przepływów, kręcąc zaworami znajdującymi się poniżej. Przepływ powinien wynosić ok. 1,5 -2l/min. Większy przepływ daje wyższe temperatury. Drugim sposobem regulacji jest zastosowanie siłownika termoelektrycznego, który nakłada się na otwarty zawór (niebieski), na belce rozdzielacza. Siłownik otwiera i zamyka przepływ w zależności od temperatury uzyskanej w danym pomieszczeniu. Montuje się go na powrocie i łączy z termostatem pokojowym. Kiedy temperatura przekroczy tą ustawioną na panelu termostatu pokojowego, siłownik sam zamknie przepływ i odwrotnie. Jeśli jakieś pomieszanie w systemie półautomatycznym jest niedogrzewane, należy zwiększyć manualnie przepływ na rotametrze w danej sekcji na większy.

Zalety:
 • Niskie koszty eksploatacji,
 • stała wydajność.
Wady:
 • Duża bezwładność - potrzeba kilku godzin na zmianę temperatury,
 • w przypadku awarii trzeba kuć posadzkę, aby naprawić instalację.

Medium elektryczne

Są to rolowane maty lub folie instalowane w warstwie jastrychu pod płytkami, lub panelami drewnianymi, podłączane do termostatu, który reguluje przepływ prądu i temperaturę, jaką generuje system. Do podłóg wykonanych z płytek ceramicznych o mocy ok. 150 W/m², paneli 80 W/m². Nie powinno łączyć się ogrzewania folią razem z podłogami palnymi, np. terakotą lub winylowymi.

image

Ogrzewanie podłogowe, elektryczne.

Zalety:
 • Szybkość reakcji systemu,
 • w przypadku foli, uszkodzenie fragmentu ogniw nie powoduje uszkodzenia systemu.
Wady:
 • Cena użytkowania.

Konstrukcja

Rozdzielacz poliamidowy

Pozwala uzyskać odpowiedni przepływa na każdej pętli, przepływ L/min mierzy się za pomocą wskaźników na rotametrach.

Rurki

Wykonane z PCV, umożliwiają cyrkulację wody w osiach (pokojach).

Mata z kablem

To nic innego jak siatka z tworzywa sztucznego, do której przymocowany jest trwale kabel grzewczy.

Folia grzewcza

Folia grzewcza to inna forma ogrzewania elektrycznego, którą układa się bezpośrednio pod panele podłogowe, cechuję ją mała grubość 2-3 mm.

Jastrych

Warstwa wylewki cementowej grubości 3-4 cm dociążająca styropian, mocująca rurki lub matę w pozycji, stanowiąca podkład pod przyklejenie płytek lub położenie podłogi.

Folia aluminiowa

Kładziona jest na styropianie i ma na celu odbijanie ciepła w kierunku pomieszczenia.

Styropian

Warstwa akustyczna i izolująca posadzkę od chłodnego betonu, stropu lub podłogi na gruncie.

Porady

Dla uzyskania sprawności systemu najlepiej powierzyć jego wykonanie firmie zajmującej się montażem i regulacją całych zestawów. Pod żadnym pozorem nie układać warstwy izolacji nad ogrzewaniem, zniweluje to pozytywne aspekty systemu ogrzewania. Dobrze już na samym początku wybrać, jakie panele na ogrzewanie podłogowe, elektryczne zostaną położone, żeby cała instalacja została przygotowana w odpowiedni sposób.