Ściany

Okna

image

Przygotowanie okien do instalacji.

Okna a prawo

Współczynnik U — jest to informacja wskazująca, ile ciepła ucieka przez okna na m² powierzchni w ciągu godziny. Od 31 grudnia 2020 roku współczynnik ten powinien wynosić 0,9 W/m²K dla pomieszczeń o temperaturze obliczeniowej powyżej 16°C i 1,1 W/m²K w oknach połaciowych. Dla pomieszczeń nieogrzewanych współczynniki te są łagodniejsze. Lista pomieszczeń i wytycznych znajduje się w załączniku nr 2 ustawy „Warunki techniczne". Temperatury obliczeniowe znajdziesz w §134.1.

Odległość okien od granicy działki powinna wynosić minimum 4 m. Podobnie jest z dolną krawędzią okna w płaszczyźnie dachu liczoną w poziomie. W warunkach pojawia się też współczynnik przepuszczalności energii całkowitej g, który odpowiada za ilość energii całkowitej, jaką są w stanie dostarczyć okna do pomieszczeń przez wpuszczanie światła słonecznego Lt. Współczynnik g powinien wynosić ok. 55% a Lt 70-75%.

Podział okien według wielkości i miejsca montażu

Ze względu na wielkość i miejsce montażu można wyróżnić następujące rodzaje okien:

  1. Okna połaciowe - są to okna o dużych wymiarach, stosowane w powierzchniach dachu lub na tarasach. Mogą być stałe lub otwieralne.
  2. Okna wykuszowe - okna wielokątne o rożnych kształtach. Charakterystyczną cechą tego typu okien jest ich odstawanie od ściany. Montowane są najczęściej w oranżeriach i budownictwie stylu art&crafts oraz willach wiejskich.
  3. Świetliki - są to okna nieotwieralne w dachach płaskich na tarasach. Montowane są w stropie i spełniają funkcję doświetlenia wnętrza.
  4. Okna tradycyjne - to okna pionowe, montowane w przed licem lub w płaszczyźnie muru.

Rodzaje okien ze względu na sposób otwierania

Ze względu na sposób otwierania można wyróżnić następujące rodzaje okien:

  1. Uchylne - stosowane w przypadku dużych okien od podłogi do sufitu, na wyższych kondygnacjach, aby uniemożliwić wypadnięcie.
  2. Rozwierane - okna otwierane na bok. Przykładem tego typu okien są okna drewniane-skrzynkowe, występujące kiedyś powszechnie, a wyparte obecnie przez okna uchylno-rozwieralne.
  3. Uchylno-rozwieralne - najczęstszy typ okien stosowanych w budownictwie jednorodzinnym.
  4. Obrotowe - z osią otwierania w wypadającą na środku okna, najczęściej stosowane w połaciach dachowych.
  5. Przesuwne - mogą służyć jako drzwi na taras lub do ogrodu.

Rodzaje okien ze względu na materiał

Okna drewniane

Jeśli decydujemy się na okna drewniane od strony ruchliwej ulicy, gdzie będzie dużo kurzu i substancji żrących czy spalin, warto rozważyć zastosowanie nakładki aluminiowej. Nakładka aluminiowa ukryje naturalny charakter drewna, ale ochroni je w takiej sytuacji. Okna drewniane są wykorzystywane najczęściej w budynkach o charakterze zabytkowym. Ich izolacyjność zależy w dużej mierze od gatunku i grubości drewna.

Zalety:
  • Nadają wnętrzu elegancji,
  • naturalny materiał,
  • nie odkształcają się pod wpływem wilgoci czy temperatury.
Wady:
  • Cena.

Okna aluminiowe

Okna są odporne na warunki atmosferyczne i posiadają długą trwałość. W zależności od liczby komór (5, 6 lub 7), obecności materiału termoizolacyjnego (np. pianki poliuretanowej) w ramie, mogą lepiej lub gorzej przewodzić ciepło. Popularne są też okna aluminiowo-drewniane, które od strony zewnętrznej posiadają elementy aluminiowe, a od wnętrz wykonane są z drewna. Łączą one zalety obu technologii w jednej konstrukcji.

Zalety:
  • Odporne na działanie czynników atmosferycznych,
  • łatwe w utrzymaniu,
  • średnia półka cenowa.
Wady:
  • Zimne w dotyku.

Okna kompozytowe

Okna mogą mieć także ramy wykonane z kompozytu poliestrowo-szklanego (czyli tzw. fiberglassu). Jest to materiał bardzo trwały i wytrzymały. Ramy okienne z kompozytu są odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję oraz łatwe do utrzymania w czystości. Ich budowa jest smukła, a rama cienka, gdyż materiał dobrze przenosi obciążenia.

Zalety:
  • Bardzo wytrzymałe.
Wady:
  • Najwyższa cena.

Okna PCV

Ten rodzaj okien ma budowę komorową. Okna PCV są podatne na działanie temperatury i mają wysoki poziom rozszerzalności linowej, który trzeba brać pod uwagę przy ich montażu. Plastik jest też materiałem podatnym na działanie promieni UV. Przy wybieraniu okien warto zwrócić uwagę na atesty, jakie podsiada producent oraz gwarancje oferowane na jakość i wygląd okna.

Zalety:
  • Dowolny kolor ramy i skrzydła,
  • niska cena.
Wady:
  • Podstawowe modele mogą wyglądać mniej efektownie niż okna drewniane.

Konstrukcja okien

Ościeże

Ościeże to element podstawowy umieszczany w murze, do którego mocuje się skrzydła. Ościeże jest zawsze mniejsze o ok. 2-3 cm od otworu w murze. Wykonuje się je z tego samego materiału, co okno właściwe.

Rama

W zależności od technologii rama może być wykonana z litego materiału lub posiadać komory, które wypełnione są zamkniętym w nich gazem lub pianką zwiększającą izolacyjność ramy.

Szkło

Najczęściej wykonywane okna to okna dwukomorowe z ramką czarną. Pakiet szybowy może być dodatkowo wyposażony w specjalne folie, które podwyższają właściwości antywłamaniowe zestawu. Folie te mogą również posiadać wyższy współczynnik refleksyjności lub mieć nadrukowany wzór. Ilość kombinacji i rodzaj użytych folii zależy wyłącznie od portfela inwestora. W związku z podwyższonymi standardami izolacyjności coraz częściej stosuje się również pakiety trzykomorowe, które mogą osiągać Ug o wartości 0,6 - jest to bardzo wysoki wskaźnik.

Nawiewniki

Nawiewniki to elementy montowane na skrzydle, umożliwiające kompensację powietrza wyciąganego z domu przez wentylację grawitacyjną lub wywiewną. Dobór nawiewników powinien być opracowany przez właściwego projektanta instalacji sanitarnej.

Klamka bezpieczna

Klamka z kluczykiem zapobiega przypadkowemu otwarciu okna przez dziecko i chroni przed włamywaczami, którzy gdy okno jest uchylone, wpuszczają linkę do wnętrza i zahaczają ja o klamkę.

Kontaktrony

Są to małe czujniki magnetyczne zamontowane na ramie okna, które można połączyć z systemem alarmowym w domu.

Uwaga:

Przy zakupie okna szczególną uwagę należy zwracać na współczynnik Uw całego zestawu. To o nim mówi norma opisana wyżej w artykule. Ug to współczynnik szkła, a Uf — ramy. Pamiętaj, aby uważnie czytać ulotki, by nie kupić od sprzedawcy okna, które po złożeniu okaże się niewłaściwe. Wystrzegaj się kupowania okien pozostałych po budowie innych obiektów lub bez atestów.