Ściany

Parapety wewnętrzne

Parapet to element wykończenia, który montuje się pod oknem, ukrywa on wykończenie okna w murze. W zależności, jaki typ okna mamy w obiekcie i na jakiej wysokości jest budynek, mogą one być zamontowane na różnej wysokości.

Domki jednorodzinne to budynki przeważnie niskie, czyli do 12 m z maksymalnie czterema kondygnacjami włącznie. W takim wypadku próg okien może znajdować się nawet na równi z podłogą, jeżeli od wnętrz lub od zewnątrz zostanie odpowiednio zabezpieczony. Najczęściej wykonuje się parapet na wysokości 90 cm, nad podłogą, jest to minimalna wysokość barierki, jaką należy zapewnić w domku jednorodzinnym. Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie parapetu niżej, część okna trzeba będzie wykonać jako FIX, czyli nieotwierane, w szkle bezpiecznym.

Parapety a prawo

§ 301 Rozporządzenia o WT*

  1. Odległość między górną krawędzią podokiennika a podłogą w budynku na kondygnacjach położonych poniżej 25 m nad terenem odległość między górną krawędzią wewnętrznego podokiennika, a podłogą powinna wynosić co najmniej 0,85 m, z wyjątkiem przyziemia oraz ścianek podokiennych w loggii, na tarasie lub galerii, gdzie nie podlega ona ograniczeniom...

  2. Wysokość położenia podokiennika, określona w ust. 1 i 2, może być pomniejszona, pod warunkiem zastosowania zabezpieczenia okna balustradą do wymaganej wysokości lub zastosowania w tej części okna skrzydła nieotwieranego i szkła o podwyższonej wytrzymałości.

Przygotowanie powierzchni

Przed zamontowanie parapetu należy oczyścić i odtłuścić powierzchnie okna jeżeli jego dolna strefa uległa ubrudzeniu. Ewentualne nierówności w murze należy wyrównać, aby płyta leżała równo.

Montaż

image

Osadzenie parapetu wewnętrznego.

Parapety wewnętrzne powinny być osadzone w dolnej części ościeżnicy po uprzednim uszczelnieniu okna w ościeżu, z uwzględnieniem uszczelniania pod progiem ościeżnicy. Parapet wsuwa się pod skrzydło i klei na zaprawę w przypadku parapetów kamiennych, z konglomeratu lub kleju poliuretanowy w przypadku parapetów z PCV, lub drewna. Zewnętrzną część na styku okna i parapetu powinna być uszczelniona silikonem, aby w trakcie mycia woda nie przeciekała pod spód okna. Parapet powinno ustawić się z nieznacznym spadkiem w stronę pokoju. Należy pamiętać, że parapet powinien być szerszy od okna ok. 2 do 3 cm. W tym celu w ścianie wykonuje się podkucia, w które wsuwa się płytę, a ubytki uzupełnia i wykończa tynkiem. Jeżeli nie zamierzamy wykonywać parapetu wpuszczonego, warto wykonać wzór z tektury, na podstawie którego dotniemy kamień u kamieniarza, aby uniknąć błędów. Grubość parametrów wacha się od 3 mm do dowolnego wymiaru, w zależności od użytego materiału. Jeżeli pod parapetem będzie umieszczony grzejnik, parapet powinien znajdować się 12 cm nad nim, aby umożliwić właściwą cyrkulację powietrza.

Rodzaje parapetów wewnętrznych

Parapet drewniany

Pięknie się prezentuje, ale będzie zmieniał kolor pod wpływem ekspozycji na słońce, parapety drewniane są również podatne na zarysowania. Grubość takich parapetów to ok. 2-3 cm. Taki parapet to nic innego jak zaimpregnowana deska, dzięki temu nie są ograniczone na długość. Najczęściej wykonuje się parapety z buku, dębu, jesionu i sosny. Jeśli chcemy uzyskać inne odcienie, możemy zdecydować się na bejce lub wybrać jakiś z gatunków egzotycznych, wszystko zależy od efektu i charakteru wnętrza, jaki chcemy uzyskać.

Zalety:
  • Naturalny materiał.
Wady:
  • Podatny na zarysowania,
  • może ulegać wypaczeniu pod wpływem wilgoci.

Parapet kamienny

Najpopularniejsze parapety powstają ze sztucznego kamienia konglomeratu. Montaż naturalnego i sztucznego niczym się nie różnią. Za tym pierwszym przemawia cena, za drugim prywatne upodobania inwestora. Parametry kamienne są bardzo odporne na zmiany temperatury, wilgotności i działanie promieni UV, nie rysują się, mogą ulec ukruszeniu, ale zdarza się to bardzo rzadko.

Zalety:
  • Odporny na uszkodzenia.
Wady:
  • Kamień jest materiałem zimnym i pochłania ciepło.

Parapet z PCV

Jest to najtańsze rozwiązanie na naszej liście. Wykonywane są ze sztucznego tworzywa, jakim jest polichlorek winylu. Parapet jest lekki, w środku posiada przegrody z pustki powietrznej. Będzie cieplejszy w dotyku niż parapet kamienny. Rodzaje wykończenia powierzchni są dowolne. Parapety z tworzywa mogą imitować kamień, okleinę lub fornir.

Zalety:
  • Cena,
  • odporność na substancje chemiczne.
Wady:
  • Jest wykonany z plastiku,
  • pod ciężarem może ulec złamaniu.