Każdy inwestor indywidualny musi zmierzyć się problemem posadowienia swojego obiektu. Oczywiste jest, że dom nie może stać na piasku. Potrzebuje solidnych fundamentów. W budynkach o stałej konstrukcji fundament powinien mieć dostateczną wytrzymałość, sztywność i trwałość, aby przy wszelkich możliwych warunkach pracy nie uległ odkształceniu lub zniszczeniu.
Na wstępie należy zastanowić się jaki typ ław fundamentowych będzie optymalny dla naszego obiektu. Rozróżniamy fundamenty płytowe bezpośrednie i pośrednie ławy lub słupy. Fundamenty bezpośrednie najlepiej stosować na gruntach zbitych, a fundamenty pośrednie, kiedy materiał nośny znajduję poniżej 1m pod powierzchnią gruntu.
Najpopularniejszą i najtańszą metodą budowy są fundamenty na ławie. W zależności od projektu konstrukcji dokonuje się odkrywki humusu i wytycza lanie pod ławę. W tym celu w ziemi wykopuje się rowy o odpowiedniej szerokości. Wysokość nie powinna być mniejsza niż 300 mm. Zbrojenie powinno mieć średnio co najmniej 12 mm. Strzemiona obejmujące żebro minimalnie 8 mm. Ławy betonowe wykonuje się jako monolityczne, przekrój prostokątny mają zazwyczaj ławy szerokości do 1,2 m i wysokości 0,5 m.
Stopa fundamentowa to pochodna ławy i różni się od niej proporcjami. Ławę kładziemy pod ścianami — jej charakterystyczny wymiar to długość. Stopa ma proporcje kwadratu i znajduje się pod słupami, filarami. Wysokość stopy przyjmuje się tak, aby kąt α zaznaczony na rysunkach był nie mniejszy niż 55-60˚.
Stopy wykonane z cegły lub kamienia można stosować pod obiektami obciążonymi osiowo w budynkach do 2-3 kondygnacji.
Pale to elementy pionowe, które są wbijane w ziemię, lub lane we wcześniej wywiercone świdrem otwory. Fundament ten wymaga zastosowania ciężkiego sprzętu i rzadko stosowany jest przy małych inwestycjach ze względu na swój koszt.
Płyta fundamentowa może wydawać się droższym rozwiązaniem. Jej zastosowanie warto rozważyć w przypadku budynków podpiwniczonych, w których podłoga i tak wykonywana jest najczęściej z lanego betonu. Jeżeli w budynku będzie sporo podpór, wykonanie płyty gwarantuje stabilność konstrukcji.
Po wyborze technologii czas na przygotowanie wykopu. W przypadku gruntów spoistych możemy zdecydować się na zabezpieczenie przegłębień jedynie folią budowlaną, a w przypadku gruntów ruchomych warto zainwestować w szalunek tracony — deskowanie lub kształtki.
Projekt powinien być wykonywany przez uprawnionego specjalistę/konstruktora.
Chudziak jest to beton podkładowy najczęściej lany pod folię lub beton docelowy. Oddziela on beton docelowy od środowiska gruntowego i zabezpiecza jego mieszanie się z innym kruszywem i utratę właściwości. Najczęściej jest to beton o grubości 10 cm do wykonania na budowie klasy C10/12 - B15.
Przed wylaniem betonu podkładowego na gruncie układa się płaskie stalowe pręty. Bednarka zalewana jest cienką warstwą, a odcinek kontrolny wychodzi przez bok betonu podkładowego. Czasami jako uziomy stosuje się zbrojenie płyt fundamentowych przez połączenie wychodzącego pręta ze zbrojeniem płyty lub ławy. Celem instalacji jest uziemienie piorunochronu, który będzie zamocowany na dachu.
Polecanym zabiegiem jest zaizolowanie chudego betonu warstwą papy lub masy bitumicznej w celu chronienia ławy przed działaniem wody z ziemi. Naprzemienne zimy i okresy ciepłe, jakie panują w Polsce, negatywnie wpływają na elementy porowate konstrukcji. Dlatego przed wylaniem betonu docelowego, zaizolowanie ławy zapewni jej trwałość, a także ciągłość izolacji pionowej na późniejszym etapie wykonywania obiektu. W przypadku wylewania ławy w szalunku ziemnym krok ten można pominąć.
Szachty i kominy to kanały wentylacyjne oraz spalinowe, które odprowadzają szkodliwe substancje z wnętrza pomieszczeń na zewnątrz. Zobacz, co musisz o nich wiedzieć.
Tarasy to stropy zewnętrzne wykorzystywane użytkowo. W zależności od położenia rozróżniamy tarasy na gruncie i tarasy nad pomieszczeniami istniejącymi. O czym pamiętać budując taras?
Jednymi z ostatnich urządzeń montowanych w trakcie wykończenia, są elementy armatury. Ponieważ są to elementy delikatne i narażone na uszkodzenia, czeka się z nimi do samego końca.