Brama wjazdowa ogranicza wstęp na posesję i wyznacza granice pomiędzy terenem prywatnym i publicznym. Jest ona elementem integralnym ogrodzenia, które umieszczamy w granicy działki, chyba że przepisy lokalne stanowią inaczej. W domach jednorodzinnych umieszcza się ją na zjeździe do drogi publicznej. Przy wyborze bramy należy kierować się nie tylko ceną, warto zwrócić również uwagę na aspekt funkcjonalny. Najpopularniejszym typem bram są bramy przesuwne na silniku jezdnym. Popularne są również bramy rozwierane.
Obok bramy prawie zawsze znajduje się furtka wejściowa. Często wykonana jest ona z tego samego materiału co ogrodzenie i brama, aby dobrze komponować się z otoczeniem. Charakter wejścia pozostaje jednak dowolny, tak samo, jak decyzja, czy chcemy ogradzać posiadłość, czy nie.
Istnieje kilka ważnych zasad dotyczących ogrodzenia i projektowania bram. Wymienione są one w Rozdziale 9 „Warunków technicznych" i definiują podstawowe kwestie bezpieczeństwa i wymiary.
§ 41. [Wymogi dotyczące ogrodzenia]
§ 42. [Bramy i furtki]
Bramy przesuwne dzielą się na samonośne i szynowe. Są one bardzo wygodne w sytuacji, gdy na podjeździe lub za bramą nie ma wystarczającego miejsca na zatrzymanie się samochodu, czyli ok. 5 m. Brama przesuwna porusza się wzdłuż ogrodzenia, dlatego jej zastosowanie wymaga wolnej przestrzeni wzdłuż płotu, na długości samej bramy plus ok. 1 m zapasu. Jeżeli działka jest bardzo wąska, można rozważyć zastosowanie bramy dwuskrzydłowej, w której każde skrzydło rozjeżdża się w osobnym kierunku. Rozwiązanie to jest oczywiście droższą alternatywą, gdyż wymaga dwóch systemów jezdnych. Należy też wziąć pod uwagę, że brama po rozłożeniu nie powinna przysłaniać furtki.
Brama samonośna przesuwa się po szynie zamontowanej w dolnej belce nośnej i w trakcie ruchu nie styka się z ziemią. Aby brama nie uchyliła się pod własnym ciężarem, często po przeciwnej stronie od końca stosuje się przeciwwagę.
Brama szynowa - porusza się w tej samej płaszczyźnie, co brama samonośna z tą różnicą, że od spodu do dolnej belki zamocowane są wózki jezdne, dwu lub trzy kołowe. Poruszają się one w prowadnicy zamontowanej w podjeździe. Brama ta jest mniej skomplikowana technicznie i może być przesuwana ręcznie lub mieć zamocowany silnik, który przesunie skrzydło mechanicznie.
Bramy rozwierane mogą być rozwierane ręcznie lub na siłowniku. Są one tradycyjnym rodzajem ogrodzenia osadzonego na słupkach podporowych. Mają skrzydła zawieszone na stalowych zawiasach, które umożliwiają obrót. Bramy rozwierane mogą być jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Jeśli do skrzydła zamontujemy siłowniki, będą otwierały się na sygnał z pilota. Takie rozwiązanie popularne jest na dużych posesjach. Jeśli skrzydła bramy są bardzo szerokie, na końcach również montuje się wózki, które poruszają się po łuku, ułatwiając otwieranie i zamykanie bramy.
Charakteryzują się trwałością i odpornością na czynniki atmosferyczne. Nadają się idealnie do domu jednorodzinnego, w którym brama użytkowana jest codziennie. W zależności od zasobności portfela inwestora brama może być wykonana na zamówienie przez kowala z żeliwa i posiadać elementy rzeźbione.
Stosowanie bramy drewnianej jako bramy zewnętrznej jest możliwe. Należy jednak zadbać o odpowiednią impregnację drewna. Bramy samonośne najczęściej są okładane drewnem, a ich konstrukcja wykonana jest ze stali. Bramy rozwierane mogą być wykonane w całości z litego drewna. Główny wpływ na masywność konstrukcji i cenę zestawu ma rozpiętość i wysokość skrzydeł. Zaletą bram drewnianych jest możliwość wykonywania płaskorzeźb i łączenie różnych gatunków drewna w ramach jednego projektu. W taki sposób można uzyskać bardzo indywidualne rozwiązania.
Praktycznie najważniejszy element bramy. Do nich montowane są słupki, na których opierają się skrzydła i zamontowany jest mechanizm.
Ukryty w słupku lub w skrzynce blisko bramy, zapewnia otwieranie i zamykanie skrzydeł. Silnik powinien być szczelnie schowany, aby uchronić go przed wodą i niskimi temperaturami mogącymi uszkodzić automatykę.
Prowadnice to elementy poziome montowane w zjeździe. To w nich poruszają się wózki.
Główny element mocowany do słupka. Może być pełny lub przezierny i wykonany z dowolnego materiału w zależności od decyzji inwestora.
Brama powinna być poddana dozorowi technicznemu i od czasu do czasu oliwiona. Oliwienie jest szczególnie ważne dla elementów rolkowych narażonych na wycieranie. Sporadyczna konserwacja powierzchni ruchomych części jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania systemów. Większość mocowanych obecnie bram to bramy elektryczne, dlatego należy przewidzieć zapas energii na ten cel już na etapie projektu budowlanego.
Szachty i kominy to kanały wentylacyjne oraz spalinowe, które odprowadzają szkodliwe substancje z wnętrza pomieszczeń na zewnątrz. Zobacz, co musisz o nich wiedzieć.
Tarasy to stropy zewnętrzne wykorzystywane użytkowo. W zależności od położenia rozróżniamy tarasy na gruncie i tarasy nad pomieszczeniami istniejącymi. O czym pamiętać budując taras?
Jednymi z ostatnich urządzeń montowanych w trakcie wykończenia, są elementy armatury. Ponieważ są to elementy delikatne i narażone na uszkodzenia, czeka się z nimi do samego końca.