Wśród dachów płaskich dach ten cieszy się szczególną popularnością. Zwłaszcza w zabudowie tarasowej i średniowysokiej. Konstrukcyjnie dach ten wykonuje się z płyt lub innego materiału nośnego, na którym w odróżnieniu od dachu tradycyjnego kładzie się izolację. Taki układ daje bardzo wiele możliwości na wykończenie, czy to elementami zieleni, deskowaniem bądź płytami, zmieniając zwykły dach w przestrzeń funkcjonalną.
W tym układzie nie zastosujemy wełny. Materiał izolacyjny musi być wykonany wyłącznie z płyt hydrofobowych, gdyż ma on częsty kontakt z wodą. Dach odwrócony ma tę przewagę nad dachem tradycyjnym, że świetnie reguluje temperaturę i zapewnia lepszy mikroklimat w budynku oraz jego okolicy. Stosuje się go głównie w celu zagospodarowania powierzchni zewnętrznej. Możemy umieścić na nim roślinność ekstensywna, mchy i porosty, które ograniczają przegrzewanie stropu w miesiącach letnich. Ziemia i żwir funkcjonują jako magazyn ciepła w chłodniejsze dni.
Kolejność wykonywania poszczególnych warstw uwzględniono poniżej:
Najczęstszym elementem używanym do wykonania konstrukcji jest zbrojona płyta betonowa. Można do tego celu wykorzystać też elementy prefabrykowane, płyty kanałowe. Stropodach można wykonać również z belek stalowych i położonych na nich blachach trapezowych lub ze stropu gęsto-żeberkowego.
Attyka pełni funkcję osłonową dla warstw dachowych dochodzących do skraju dachu oraz zapobiega przelewaniu się wody na elewację budynku. Należy pamiętać, że właśnie na tę ewentualność w attyce należy przewidzieć przelewy awaryjne, aby nasz dach nie zamienił się w basen, przy okazji obfitych opadów. W przypadku domów bliźniaczych attyka stanowi też wykończenie ściany oddzielenia pożarowego. Attyka może być zrównana z warstwami dachowymi lub od nich wyższa. Attykę wykonuje się na dwa sposoby. Przez zostawienie starterów w płycie stropu i wylanie murków o odpowiedniej wysokości. Lub można je wymurować z pustaków, lub cegieł.
Warstwa spadkowa ma na celu odprowadzić wodę opadową w stronę odpływów i rynien. Wykonuje się ją przeważnie z nadbetonu spadkowego. Można też zakupić gotowe elementy wykonane ze styroduru o spadku 1%, które układa się bezpośrednio na paraizolacji. Elementy układamy od narożników attyki.
Paroizolacja ma zabezpieczyć izolację termiczną przed zawilgoceniem od strony budynku. Cała para wodna, która nie zostanie odebrana przez wentylacje, wędruje w górę i przechodzi przez strop. Jeżeli spotka się z zimnym powietrzem ponad izolacją i w jej wierzchnich warstwach, skropli się w nich (tzw. punkt rosy). Obniży to właściwości izolacji i może doprowadzić do jej gnicia. Dlatego właśnie paraizolacje kładzie się pod izolacją termiczną.
Ponieważ dach zaizolowany jest od dwóch stron, można zastosować w nim szereg materiałów izolacyjnych: polistyren ekspandowany EPS100. Jeżeli dach ma być nieużytkowy, możemy zastosować: płyty z wełny z utwardzanej, wełny mineralnej np. popularny ROCKWOOL, bądź styropianu utwardzanego XPS. Szczególną odmianą styropianu EPS jest tzw. styropian grafitowy, który ma nieco lepsze właściwości termiczne niż styropian biały, ale jest od niego droższy.
Ważne, aby współczynnik przepuszczalności dachu wynosił maksymalnie 0,15 W/m2·K. W Internecie można znaleźć wiele kalkulatorów, które uwzględniają mostki, Rsi oraz Rse pozwalające na dokładne obliczanie grubości izolacji. Jednym z prostszych jest ten na stronie Ministerstwa Rozwoju budowlaneabc.
Najczęstsza lambda dostępna w popularnych sklepach budowlanym dla izolacji to: od 0,033 do 0,035. Dla takich wartości na 20 cm żelbetu warstwa 22-25 cm izolacji + spadki, zapewni nam wymagane wartości.
Dla zabezpieczenia na ociepleniu układa się geowłókninę, która dodatkowo chroni przed przerastaniem korzeni w przypadku dachu zielonego lub inny materiał filtrujący, który ma zatrzymywać różne drobne zanieczyszczenia spływające z wodą.
W zależności od budżetu inwestora dach można pokryć żwirem płukanym o frakcji ok. 16-30 mm, deskami, zielenią lub płytami tarasowymi. Błędem jest zostawiać dach niedociążonym.
Wykonanie obróbki ma na celu zabezpieczenie izolacji ścian zewnętrznych i ocieplenia ścianek attyki przed czynnikami zewnętrznymi. Jest to taki tzw. kapelusz na zakończeniu ściany. Właściwie wykonana izolacja przeciw wodna dachu powinna być wyciągnięta na attyki i zakończyć pod obróbką blacharską. W ten sposób unikamy szpar pionowych, którymi opady mogą dostać się pod izolację dachu.
Szachty i kominy to kanały wentylacyjne oraz spalinowe, które odprowadzają szkodliwe substancje z wnętrza pomieszczeń na zewnątrz. Zobacz, co musisz o nich wiedzieć.
Tarasy to stropy zewnętrzne wykorzystywane użytkowo. W zależności od położenia rozróżniamy tarasy na gruncie i tarasy nad pomieszczeniami istniejącymi. O czym pamiętać budując taras?
Jednymi z ostatnich urządzeń montowanych w trakcie wykończenia, są elementy armatury. Ponieważ są to elementy delikatne i narażone na uszkodzenia, czeka się z nimi do samego końca.