Dach

Dach płaski tradycyjny

Dach płaski

Dach płaski to drugi po dachu drewnianym wielospadowym najpopularniejszy typ dachu wykonywany na budynkach jednorodzinnych w Polsce. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku nowoczesnych brył.

Spadki

Jego mniejsza popularność może wynikać z faktu, że w polce mamy dużo dni deszczowych oraz opadów śniegu, które zalegają na jego powierzchni.  Jednak przy obecnych technologiach izolacji i pokryć dachowych, które odprowadzają wodę nawet przy spadku 0,5%, nie jest to przeszkodą. Dach płaski jest też prostszy w wykonaniu i nie wymaga konserwacji.

image

Model dachu płaskiego.

Główną przesłanką w naszym kraju, która sprawia, że poza miastami widzi się tak dużo dachów wielospadowych, są miejscowe plany zagospodarowania i zapisane w nich ustalenia dotyczące ładu przestrzennego.

Konstrukcja

Pod względem użytkowania stropodachy można podzielić na użytkowe, po których ludzie mogą chodzić oraz zwykłe, które spełniają taką funkcję jak dach.

Żelbet

Najczęstszym elementem używanym do wykonania konstrukcji jest zbrojona płyta betonowa. Można do tego celu wykorzystać też elementy prefabrykowane, płyty kanałowe. Stropodach można wykonać również z belek stalowych i położonych na nich blachach trapezowych lub ze stropu gęsto-żeberkowego.

Attyka

Attyka pełni funkcję osłonową dla warstw dachowych dochodzących do skraju dachu oraz zapobiega przelewaniu się wody na elewację budynku. Należy pamiętać, że właśnie na tę ewentualność w attyce należy przewidzieć przelewy awaryjne, aby nasz dach nie zamienił się w basen, przy okazji obfitych opadów. W przypadku domów bliźniaczych attyka stanowi też wykończenie ściany oddzielenia pożarowego. Attyka może być zrównana z warstwami dachowymi lub od nich wyższa. Attykę wykonuje się na dwa sposoby. Przez zostawienie starterów w płycie stropu i wylanie murków o odpowiedniej wysokości. Lub można je wymurować z pustaków, lub cegieł.

Warstwa spadkowa

Warstwa spadkowa ma na celu odprowadzić wodę opadową w stronę odpływów i rynien. Wykonuje się ją przeważnie z nadbetonu spadkowego. Można też zakupić gotowe elementy wykonane ze styroduru o spadku 1%, które układa się bezpośrednio na paraizolacji. Elementy układamy od narożników attyki.

Paroizolacja

Paroizolacja ma zabezpieczyć izolację termiczną przed zawilgoceniem od strony budynku. Cała para wodna, która nie zostanie odebrana przez wentylacje, wędruje w górę i przechodzi przez strop. Jeżeli spotka się z zimnym powietrzem ponad izolacją i w jej wierzchnich warstwach, skropli się w nich (tzw. punkt rosy). Obniży to właściwości izolacji i może doprowadzić do jej gnicia. Dlatego właśnie paraizolacje kładzie się pod izolacją termiczną.

Izolacja termiczna

Ponieważ dach zaizolowany jest od dwóch stron, można zastosować w nim szereg materiałów izolacyjnych: polistyren ekspandowany EPS100. Jeżeli dach ma być nieużytkowy, możemy zastosować: płyty z wełny z utwardzanej, wełny mineralnej np. popularny ROCKWOOL, bądź styropianu utwardzanego XPS. Szczególną odmianą styropianu EPS jest tzw. styropian grafitowy, który ma nieco lepsze właściwości termiczne niż styropian biały, ale jest od niego droższy.

Ważne, aby współczynnik przepuszczalności dachu wynosił maksymalnie 0,15 W/m2·K. W Internecie można znaleźć wiele kalkulatorów, które uwzględniają mostki, Rsi oraz Rse pozwalające na dokładne obliczanie grubości izolacji. Jednym z prostszych jest ten na stronie Ministerstwa Rozwoju budowlaneabc.

Najczęstsza lambda dostępna w popularnych sklepach budowlanym dla izolacji to: od 0,033 do 0,035. Dla takich wartości na 20 cm żelbetu warstwa 22-25 cm izolacji + spadki, zapewni nam wymagane wartości.

Uwaga:
  • Jeśli warstwy nie są klejone do stopu, to warto je zakołkować, aby nie zostały poderwane przez wiatr lub dociążyć po wykonaniu warstwy wodoodpornej.
Hydroizolacja

Na koniec musimy ochronić izolację termiczną warstwą wodoodporną. Na styropian i wełnę można swobodnie kłaść folie samoprzylepne i papy. Przed klejeniem foli lub membran EPDM do styropianu na ciepło, warto sprawdzić, czy użyty klej nie będzie ich topił.

Obróbka blacharska

Wykonanie obróbki ma na celu zabezpieczenie izolacji ścian zewnętrznych i ocieplenia ścianek attyki przed czynnikami zewnętrznymi. Jest to taki tzw. kapelusz na zakończeniu ściany. Właściwie wykonana izolacja przeciw wodna dachu powinna być wyciągnięta na attyki i zakończyć pod obróbką blacharską. W ten sposób unikamy szpar pionowych, którymi opady mogą dostać się pod izolację dachu.

Podsumowanie:

Zalety:
  • Szybkość wykonania w stosunku do dachu tradycyjnego,
  • możliwość łatwego montażu dodatkowych urządzeń, np. kolektorów słonecznych i anten,
  • mniej obciąża strop.
Wady:
  • Brak dodatkowej przestrzeni pod dachem i na dachu,
  • dostęp do warstw poniżej hydroizolacji jest niemożliwy, od wewnątrz budynku, co może komplikować ewentualne naprawy.