Elementy domu

Drzwi wewnętrzne

image

Drzwi wewnętrzne.

Drzwi wewnętrzne odpowiadają przede wszystkim za izolowanie pomieszczeń i akustykę połączonych przestrzeni. Najważniejszym aspektem przy wyborze takich drzwi są wygląd i parametry dźwiękowe mierzone w skali dB. Montaż jest identyczny jak w przypadku drzwi zewnętrznych, ale tylko w przypadku drzwi otwieralnych, a nie przesuwnych. Pierwszym krokiem w montażu jest umieszczenie drzwi w otworze o odpowiednim rozmiarze. Należy pozostawić odpowiednią przestrzeń wokół drzwi na montaż, a następnie uzupełnić luki pianką montażową. W montażu drzwi wewnętrznych stosuje się ościeżnice narożne, wewnętrzne i obejmujące. Skrzydło jest albo przylgowe, czyli odstające od ościeżnicy, albo bezprzylgowe ukryte.

Drzwi a prawo

Prawo definiuje 2 główne zasady dotyczące drzwi w §75 ustawy „Warunki Techniczne":

1. Drzwi do pomieszczenia przeznaczonego na stały pobyt ludzi oraz do kuchni powinny mieć co najmniej szerokość 0,8 m i wysokość 2 m w świetle ościeżnicy. 3. Drzwi, o których mowa w ust. 1 i 2, nie powinny mieć progów.

Drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz i posiadać w dolnej części otwory o sumarycznym przekroju nie mniejszym niż 0,022 m² dla dopływu powietrza. W łazienkach i ustępach dopuszcza się stosowanie drzwi przesuwnych lub składanych.

Podział drzwi ze względu na materiał

Drewniane

W pełni drewniane drzwi wewnętrzne są dobrym rozwiązaniem w każdym typie pomieszczeń. Do tej kategorii kwalifikują się drzwi wykonane na bazie płyty MDF lub pilśniowej okleinowanej, fornirowanej. Są one tańszym odpowiednikiem klasycznych drzwi z litego drewna.

Tłumienie drzwi drewnianych jest zależne od rodzaju drewna i sposobu montażu. Zgodnie z zał. 1 pkt 3 Tabela 10, wskaźnik Ra1 dla dźwięków powietrznych nie powinien być jednak mniejszy niż 35 dB (odnosi się to do wartości projektowej RA1R).

Drzwi drewniane pięknie uzupełniają wnętrze domu, jednak drewno jako materiał wrażliwy na promieniowanie UV czy związki chemiczne, może ulegać odbarwieniu. Może to być szczególnie widoczne w okolicach często używanych elementów drzwi, takich jak klamka lub pochwyt. Miejsca te mogą po czasie ulegać wytarciu lub zatłuszczeniu i powstają nieładne plamy. Dlatego drzwi drewniane należy pielęgnować i co jakiś czas poddawać niezbędnej konserwacji.

Zalety:
  • Naturalny materiał,
  • lekka konstrukcja.
Wady:
  • Wymagana konserwacja.

Szklane

Drzwi szklane są szczególnie pożądane we wnętrzach nowoczesnych, a ich przeszklenie może być częściowe lub całkowite. Jeżeli nie zależy nam szczególnie na dyskrecji, a chcemy doświetlić przestrzeń przed i za drzwiami, będą one idealnym wyborem. Drzwi szklane powinny być wykonywane ze szkła klejonego i hartowanego tzw. bezpiecznego, które po uderzeniu rozpada się na drobne kawałki. Można montować je w każdym rodzaju ściany. Transparentność szklenia można modyfikować, wyklejając na szybie folię lub piaskując, co pozwoli uzyskać szkło mleczne.

Zalety:
  • Przezierność,
  • łatwe w utrzymaniu czystości.
Wady:
  • Niski poziom izolacyjności akustycznej,
  • podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Kamienne

We wnętrzu możemy pokusić się o wykonanie drzwi z wypełnieniem kamiennym. Takie rozwiązanie wymaga specjalnej, wzmocnionej konstrukcji i systemu otwierania ze względu na większy rozmiar skrzydła. Zaletą jest niepowtarzalny wygląd. Kamień jest materiałem odpornym na działanie chemiczne i przy odpowiedniej grubości posiada wysokie parametry akustyczne. Decydując się na drzwi specjalne, należy ściśle współpracować z projektantem, aby końcowy produkt był dopasowany do naszych potrzeb.

Zalety:
  • Indywidualny charakter,
  • trwałość materiału.
Wady:
  • Cena,
  • skrzydło wymaga specjalnych ościeży.

Drzwi stalowe

W miejscach, gdzie drzwi narażone są na działanie odczynników i wyższą wilgotność, najlepiej sprawdzą się drzwi stalowe. W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się je przy wejściach do piwnic, pomieszczeń technicznych lub garaży. Oklejone foliami do złudzenia mogą przypominać resztę stolarki.

Zalety:
  • Podwyższona wytrzymałość na uszkodzenie mechaniczne.
Wady:
  • Niższa od pozostałych izolacyjność akustyczna.

Podział ze względu na sposób otwierania

  1. Jednoskrzydłowe - klasyczne drzwi o szerokości minimalnej 80 cm.
  2. Wieloskrzydłowe - drzwi posiadające więcej niż jedno skrzydło podstawowe, które może być otwieralne lub blokowane. Szerokość skrzydła głównego powinna wynosić co najmniej 80 cm.
  3. Drzwi typu pivot - są połączeniem nowoczesnej technologii i wyszukanego stylu. Przesunięta oś obrotu pozwala na wykonanie drzwi o ogromnych rozmiarach i dużej wadze. Skrzydła obracają się bardzo lekko, pomimo rozmiarów. Maksymalny ciężar to ok. 500 kg, a wysokość dochodząca do 400 cm.
  4. Przesuwne - rodzaj drzwi, które są podwieszone do systemu jezdnego — wózka. Szyna prowadząca jest najczęściej ukryta w nadprożu lub zamontowanej do lica ściany listwie. W celu stabilizacji stosuje się podwójny układ jezdny, jeden u szczytu i drugi z prowadnicą w linii progu.
  5. Drzwi składane - są to drzwi, które składają się, jak harmonijka. Ich zaletą jest lekkość, jednak nie posiadają wysokich parametrów akustycznych. Są częstym elementem garderób i wnęk.

Konstrukcja drzwi wewnętrznych

Ościeżnica

Jest to element podstawowy umieszczany w murze, do którego mocuje się skrzydło drzwiowe. Ościeże jest zawsze mniejsze o ok. 5 cm od otworu w murze na szerokość i ok. 10 cm na wysokość.

Próg

Próg powinien być w poziomie posadzki.

Skrzydło

Wykonane z dobranego materiału, zawieszane na zawiasach lub przesuwne.

Klamka

Powinna być dopasowana do wystroju wnętrz. Może posiadać wkładkę z zamkiem, który ograniczy dostęp do konkretnych pomieszczeń w domu. Jakość i rodzaj zabezpieczeń zależy od decyzji inwestora.

Zamek

Zwykle w drzwiach stosuje się zamki na klucz. W nowoczesnych systemach może być to karta lub aplikacja w zależności od decyzji inwestora.

Uszczelka

W celu lepszego uszczelnienia drzwi na styku skrzydła i ościeża można zastosować uszczelki akustyczne, które ograniczą transmisję dźwięków przy zamkniętych drzwiach.