Instalacja drzwi w dużym stopniu przypomina instalację okien. Najpierw należy umieścić drzwi w otworze, o odpowiednim rozmiarze, pozostawiając wokół odpowiednią przestrzeń na montaż. Następnie konieczne jest uzupełnienie przestrzeni pianką montażową. W przypadku drzwi antywłamaniowych ościeżnica montowana jest mechanicznie do muru, aby uniemożliwić wyważenie drzwi. Popularnym typem ościeżnicy (ramy) jest ościeżnica naroża. W przypadku drzwi zewnętrznych wykonuje się również ościeżnicę, która wypełnia całe ościeże, czyli przestrzeń ściany otworu.
Szerokość drzwi wejściowych do budynku jednorodzinnego powinna wynosić min. 0,9 m, a wysokość 2 m. Próg drzwi nie powinien być większy niż 0,02 m. Dokładne informacje o zasadach instalowania drzwi i ich wymiarach można znaleźć w Dziale III Rozdział 3 "Wejścia do budynków i mieszkań Warunków Technicznych" w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
W pełni drewniane drzwi zewnętrzne najczęściej występują w budownictwie z lat dziewięćdziesiątych i wcześniejszych, na terenach podmiejskich lub wiejskich. Kiedyś nie posiadały one wzmocnień, co sprawiało, że łatwo je było sforsować. Obecnie jednak drzwi drewniane najczęściej montuje się na ramie stalowej lub wprowadza w strukturę drzwi pręty, aby zwiększyć ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze zaimpregnowane drewno wytrzyma każde warunki atmosferyczne. Co więcej, jest ono materiałem naturalnym i ociepla wizualnie zarówno wnętrze, jak i wejście do domu.
Drzwi stalowe charakteryzują się najlepszym stosunkiem ceny do jakości i bezpieczeństwa użytkowania. W dużej mierze stosuje się je w budownictwie publicznym i mieszkaniowym wielorodzinnym. Obecny rynek drzwi stalowych jest bardzo szeroki. Skrzydła mogą posiadać przeszklenia, a stal może mieć różną fakturę, nadając drzwiom lekkości. Głównymi zaletami tego typu drzwi jest ich odporność i trwałość. Dodatkowa powłoka zabezpieczająca w postaci farby lub transparentnego impregnatu skutecznie zabezpieczy drzwi przed rdzewieniem. Drzwi stalowe mają dobre parametry termiczne. Ich skrzydło często wypełnione jest pianką poliuretanową lub wełną, co sprawia, że w zupełności spełniają kryteria ciepła lub nawet je przewyższają.
Drzwi mogą być również wykonane z bliku betonu lub kamienia. Takie rozwiązanie wymaga specjalnej wzmocnionej konstrukcji i systemu otwierania ze względu na większy rozmiar skrzydła. Ich zaletą jest niepowtarzalny wygląd. Kamień jest materiałem odpornym na warunki atmosferyczne i przy odpowiedniej grubości posiada wysokie parametry akustyczne. Decydując się na drzwi specjalne, należy ściśle współpracować z projektantem, aby końcowy produkt był dopasowany do naszych potrzeb.
Biorąc pod uwagę sposób otwierania drzwi, możemy wyróżnić następujące typy:
Bezpieczeństwo drzwi najczęściej określane jest za pomocą klas RC. Wyróżnia się następujące klasy:
W domach jednorodzinnych zwykle stosuje się klasę RC1 lub RC2.
Kontaktrony to małe czujniki magnetyczne zamontowane na ościeżnicy drzwi, stykające się z drugim czujnikiem na skrzydle. W momencie przerwania obwodu, po otwarciu drzwi powodują uruchomienie alarmu. Mogą być połączone z systemem alarmowym domu.
Ościeżnica jest to element podstawowy umieszczany w murze, do którego mocuje się skrzydło drzwiowe. Ościeże jest zawsze mniejsze o ok. 5 cm od otworu w murze na szerokość i ok. 10 cm na wysokość. Wykonuje się je z tego samego materiału, co drzwi właściwe. W zależności od jakości i klasy RC ościeżnica może być grubsza, wykonana ze wzmocnionej stali i wyposażona w otwory na bolce antywyważeniowe.
Ważne, żeby próg był "ciepły", a skrzydło miało właściwie dobraną uszczelkę ograniczającą ucieczkę nagrzanego powietrza na zewnątrz.
W zależności od technologii może być wypełnione pianką poliuretanową lub wykonane z pełnego drewna, najczęściej wzmacniane prętami stalowymi.
W drzwiach zewnętrznych przyjęło się montować tradycyjną klamkę z wkładką z zamkiem na klucz. Obecnie w zależności od naszych upodobań drzwi zewnętrzne mogą być z pochwytem lub pochwytem wpuszczanym, a zamek może być otwierany na klucz magnetyczny lub za pomocą kodu cyfrowego. Na rynku dostępne są również klamki ze skanerem linii papilarnych i inteligentnymi systemami zamykania, które działają na podobnej zasadzie, jak odblokowywanie ekranu w telefonie. Rozpoznana dłoń odblokowuje mechanizm zapadki i uzbraja klamkę.
Zwykle w drzwiach zewnętrznych stosuje się zamki ryglowe wielopunktowe. Dodatkowym zabezpieczeniem może być zamek rozporowy blokujący drzwi dołem i górą w momencie przekręcenia klucza.
Tradycyjny wizjer ogganicza się do szkiełka, które pozwala dojrzeć, kto stoi po drugiej stronie drzwi. W najbardziej zaawansowanych modelach możemy w drzwiach posiadać kamerę, która posiada podłączenie do Internetu, a obraz gościa wysłany zostanie do aplikacji na smartfonie lub monitorze obok drzwi.
Przy zakupie drzwi szczególną uwagę należy zwracać na współczynnik Ud całego zestawu. W obecnych przepisach współczynnik przepuszczalności ciepła dla drzwi zewnętrznych nie powinien wynosić mniej niż 1,3 W/m²K. Należy wystrzegać się kupowania drzwi pozostałych po budowie innych obiektów lub bez atestów. Najcieplejsze drzwi na rynku potrafią osiągać wartości ok 0,65 W/m²K.
Szachty i kominy to kanały wentylacyjne oraz spalinowe, które odprowadzają szkodliwe substancje z wnętrza pomieszczeń na zewnątrz. Zobacz, co musisz o nich wiedzieć.
Tarasy to stropy zewnętrzne wykorzystywane użytkowo. W zależności od położenia rozróżniamy tarasy na gruncie i tarasy nad pomieszczeniami istniejącymi. O czym pamiętać budując taras?
Jednymi z ostatnich urządzeń montowanych w trakcie wykończenia, są elementy armatury. Ponieważ są to elementy delikatne i narażone na uszkodzenia, czeka się z nimi do samego końca.