Instalacje

Instalacja deszczowa

Opis działania instalacji deszczowej

image

Rynna.

Technologia odprowadzenia wody w domach jednorodzinnych sprowadza się do zamontowania rynien poziomych na krawędzi dachu i rur spustowych, najczęściej w narożnikach. Ze względu na położenie można mówić, o odprowadzeniu powierzchniowym i wewnętrznym, np. ukrytym w izolacji lub rzadziej w przypadku mniejszych inwestycji w szachach wewnątrz domu. Jeżeli dach jest płaski, woda może być odprowadzona tzw. rzygaczami, bezpośrednio na teren działki lub przepustami przez attykę do rur pionowych. Decyzja, o takim lub innym podejściu do odprowadzenia wód opadowych podyktowana jest przeważnie ceną poszczególnych rozwiązań. Najtańsze będą rzygacze. Najdroższe niewidoczne rozprowadzenie wewnątrz obiektu, połączone instalacją pod posadzkową z instalacją ogólną lub podziemnymi zbiornikami wody w piwnicy albo w okolicy budynku.

Rozporządzenie a instalacje

Kanalizacja deszczowa opisana jest m.in. w dziale IV, rozdziale 2 rozporządzenia §126 i §127.

Najważniejszym z przepisów to na pewno art. 234 ust. 1 Prawo Wodne: Właściciel gruntu nie może:

  1. zmieniać kierunku i natężenia odpływu znajdujących się na jego gruncie wód opadowych lub roztopowych ani kierunku odpływu wód ze źródeł - ze szkodą dla gruntów sąsiednich; 2 odprowadzać wód oraz wprowadzać ścieków na grunty sąsiednie. oraz § 29. Warunków Technicznych Dokonywanie zmiany naturalnego spływu wód opadowych w celu kierowania ich na teren sąsiedniej nieruchomości jest zabronione.

Nowa ustawa prawa wodnego zmieniła też definicję wody opadowej - Art. 16. pkt. 69. Nie są to ścieki, to oznacza, że przedsiębiorstwo MPWiK nie może już pobierać opłat za odprowadzanie deszczówki do kanalizacji, nie oznacza jednak, że nie może pobierać opłat w ogóle. Prawo umożliwia pobieranie opłat za deszczówkę odprowadzaną do sieci kanalizacji deszczowej.

Co z wodą opadową?

Istniejąca kanalizacja deszczowa lub ogólnospławna wymusza na zarządcy budynku przyłączenie do takiej instalacji.

image

Podział systemów odprowadzających deszczówkę.

Zbiorniki

Zbiorniki to pojemniki z filtrami lub bez nich, które mogą być ustawiane na terenie działki lub zakopywane pod ziemią. Jeśli są zakopane, to powinny posiadać włazy rewizyjne, o przekątnej min. 60 cm i wywiewki, aby uniknąć ewentualnego podwyższonego ciśnienia w okresie letnim, kiedy woda się nagrzewa i paruje wewnątrz zbiornika.

Zalety:
  • Gromadzenie darmowej wody, która może być ponownie użyta w domu,
  • dobre dla środowiska.
Wady:
  • Wymaga inwestycji w zbiornik,
  • koszty operacyjne związane z pompą elektryczną.

Kanalizacja deszczowa

Funkcją kanalizacji deszczowe i burzowej jest odprowadzanie opadów i wód roztopowych w inne części terenu. Odpowiednio dobrany system podczyszczający z osadnikami powoduje, że zanieczyszczenia nie przedostawaj się dalej, co nie będzie stwarzać problemów dla sieci. Woda w kanalizacji deszczowej musi mieć odpowiednie parametry czystości, gdyż trafia bezpośrednio do zbiorników lub jest odprowadzana do gruntu.

Kanalizacja ogólnospławna

Jest to połączenie kanalizacji sanitarnej i deszczowej w poziomie ulicy. Kanalizacja ogólnospławna występuje na terenach silnie zurbanizowanych, gdzie nie ma miejsca na prowadzenie wielu instalacji. Wszystkie ścieki z kanalizacji deszczowej prowadzone są do oczyszczalni. Odprowadzenie wód opadowych i deszczowych z dachu do kanalizacji jest darmowe. Za wszystkie inne ścieki pobierana jest opłata, uzależniona od regulaminów lokalnych, może to być uzależniona od ilości pobranej wody lub współczynnika ilości wyprodukowanych śmieci itp.

Zalety:
  • Działa bez udziału i nadzoru.
Wady:
  • Wymaga decyzji o podłączeniu.

Rynny i rury spustowe (trasy)

Są to elementy metalowe, ocynkowane lub plastikowe w kształcie prostokąta lub półkola. Ich zadaniem jest odbiór wody opadowej z połaci dachu i przetransportowanie jej do pionów spustowych. Posiadają spadek ok. 0,5%. Ważne, aby przy ujściu do rury pionowej mocować kosze, osadniki lub sitaki. W okresie jesiennym wraz z deszczem do rynien mogą dostać się liście i inne drobne śmieci, które mogą spowodować zablokowanie rur. Szczególnie problematyczne okazuje się to na zakrzywionych odcinkach instalacji. Stąd na każdym kolanie i większym odgięciu warto wykonać rewizję umożliwiającą przepchanie instalacji.

Zalety:
  • Zastosowanie ogranicza brudzenie się elewacji przez zaciekającą wodę.
Wady:
  • Metalowe rynny rdzewieją i wymagają konserwacji.