Instalacje

Instalacja elektryczna

Czym jest instalacja elektryczna?

image

Instalacja gniazdek i włączników.

Instalacja elektryczna jest niezbędnym elementem na każdej budowie. Jest również niezbędna do funkcjonowania domu jednorodzinnego. Są działki, na których nie mamy możliwości podłączenia się do gazu ani ciepłej wody użytkowej. Jedynie energia elektryczna pozwoli nam normalnie funkcjonować. W przypadku decyzji, o budowie instalacji należy zwrócić się do właściwego dla miejsca budowy dostawcy prądu i wystąpić z wnioskiem, o wystawienie warunków przyłączenia. W warunkach będzie draft umowy oraz wytyczne co do montażu urządzeń. W następnym kroku można samemu zamontować urządzenia lub zlecić wykonie podwykonawcy, elektrykowi z uprawnieniami. Po wykonaniu skrzynki i wyposażeniu w niezbędne podzespoły należy skontaktować się z dostawcą i zgłosić gotowość do odbioru prądu. Odpowiedni specjaliści przyjdą i podłączą skrzynkę do sieci. Kierownik powinien spisać protokół odbioru i wpisać fakt do dziennika budowy. Od tej pory możemy korzystać z prądu zgodnie z umową. Skrzynka powinna znaleźć się w linii ogrodzenia, a skrzynka rozdzielcza z bezpiecznikami w miejscu przejścia kabla zasilającego do pomieszczenia technicznego.

Rozporządzenie a instalacje

W rozporządzeniu w Dziale IV, rozdziale 8 udzielone są dokładne informacje dotyczące umiejscowienia instalacji elektrycznych i jej podzespołów. Dodatkowe informacje można znaleźć w Normie SEP-E-002 dla prowadzenia przewodów w mieszkaniu.

Źródła

W skali kraju prąd możemy pobierać ze źródeł ogólnych i lokalnych. Dwa główne wymieniono poniżej:

image

Źródła elektryczności w domu.

Sieć elektryczna

Jest to prąd oferowany przez państwo wytwarzany w elektrowniach i elektrociepłowniach. W zależności od źródła i dostawcy prąd może być tańszy i droższy. W Polsce prąd generuje się przez spalanie węgla i generowanie go za pomocą turbin parowych. Węgiel podgrzewa kotły, w których znajduje się woda, a ta paruje i wprowadza turbiny w ruch. Te podłączone są do generatorów.

Zalety:
  • Stałe dostawy,
  • rzadkie spadki napięcia.
Wady:
  • Nie ekologiczne, większość energii z węgla.

Panele słoneczne

Na rynku dostępne są różne modele paneli, o zmiennej efektywności. Jest to rozwiązanie przyjazne środowisku. Prąd uzyskuje się z reakcji zachodzącej w ogniwach fotowoltaicznych, prąd stały za pomocą inwertera przekształcany jest w zmienny, który jest wysyłany bezpośrednio do sieci domowej lub magazynowany w specjalnych bateriach.

Zalety:
  • Darmowa energia.
Wady:
  • Koszt instalacji,
  • nie spełni w 100% zapotrzebowania domu na prąd w miesiącach zimowych.

Urządzenia

Szafka rozdzielcza

Należy umieszczać ją jak najbliżej wejścia głównego kabla do mieszkania. Jej montaż wymaga zaawansowanej wiedzy na temat obwodów elektrycznych, dlatego warto powierzyć instalację specjaliście. W skrzynce znajdą się prawdopodobnie wszystkie bezpieczniki domowej instalacji, chyba że zdecydujemy się na dwie skrzynki np. jedną na parterze, a drugą na piętrze. Standardowa domowa rozdzielnica obsługuje napięcia do 150A, a w jej skład wchodzą: rozłącznik izolacyjny, lampki sygnalizacyjne, wyłączniki różnicowoprądowe, ograniczniki przeciwprzepięciowe, odgromnik, wyłączniki nadmiarowo-prądowe.

Liczniki

Zgodnie z §185 instalacja odbiorcza w budynku i w samodzielnym lokalu powinna być wyposażona w urządzenia do pomiaru zużycia energii elektrycznej, usytuowane w miejscu łatwo dostępnym i zabezpieczone przed uszkodzeniami i ingerencją osób niepowołanych. W budynkach jednorodzinnych licznik znajduje się w szafce rozdzielczej. Urządzenie mierzy prąd pobrany z sieci. Jeśli w domu cześć urządzeń będzie zasilana z paneli lub energii wiatrowej, ilość energii pobieranej z sieci będzie proporcjonalnie mniejsza.

Linie kablowe

Linie kablowe powinno prowadzić się zawsze wzdłuż krawędzi obiektu, pozostawiając wokół pas bezpieczeństwa szerokości 30 cm. Podejścia pod gniazdka i przełączniki prowadzi się w pionie od przewodów idących wzdłuż podłogi i sufitu. Wszystkie przewody i kable elektryczne należy prowadzić w sposób umożliwiający ich wymianę bez potrzeby naruszania konstrukcji budynku. Przewody wtynkowe powinny być przykryte warstwą tynku o grubości co najmniej 5 mm.

image

Przykładowy szkic umieszczenia linii kabli elektrycznych.

Gniazdka

Gniazda powinny posiadać atesty, a w przypadku instalowania gniazdek w pomieszczeniach mokrych mogą znajdować się tylko takie gniazda elektryczne, które mają oznaczenie IP44. Jeśli gniazda montowane są w pokojach dla dzieci, warto rozważyć zakup gniazdek z zapadką lub zabezpieczeniem.

Odbiorniki

Urządzenia AGD

Kupując urządzenia, warto zwrócić uwagę na ich rating energetyczny. To właśnie urządzenia generują koszty stałe. Warto wybierać te z ratingiem A+++. Rating to wskaźnik, który pokazuje ilość kilowatogodzin, jaką przypuszczalnie zużywa dany sprzęt w ciągu roku.