Instalacje

Instalacja kanalizacyjna

Funkcjonalność instalacji kanalizacyjnej

image

Gotowa instalacja kanalizacyjna.

Instalacja kanalizacyjna budynku powinna umożliwiać odprowadzenie ścieków, a także wód opadowych z budynku. Jeżeli ścieki wprowadzane do kanalizacji nie odpowiadają warunkom ochrony środowiska, to instalację należy wyposażyć w urządzenia oczyszczające. Po wykonaniu przyłączy i ich zgłoszeniu, inspektor wykonuje przegląd i spisuje protokół. Samo miejsce wpięcia gotowego układu rur wewnętrznych i połączonej z nim rury przyłącza zewnętrznego do sieci kanalizacyjnej odbywa się pod nadzorem przedstawiciela MPWiK.

Jak pozbyć się ścieków?

Zbiornik na nieczystości ciekłe może być sytuowany tylko na działkach budowlanych niemający możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej, jeżeli miejscowy plan zagospodarowania terenu nie stanowi inaczej, możliwa jest budowa szamba, w innym wypadku powinno się podłączyć do sieci ogólnospławnej. W większości przypadków instalacje wykonywane są równolegle z budynkiem, czyli już po uzyskaniu pozwolenia na budowę, w którym są uwzględnione. Jeśli chcemy wykonać urządzenia wcześniej, to w zależności od pojemności trzeba będzie wnieść zgłoszenie. Jeżeli ilość ścieków jest większa niż 5 metrów sześciennych, to ich gromadzenie lub oczyszczanie wymaga pozytywnej opinii właściwego terenowo inspektora ochrony środowiska.

Sieć kanalizacyjna

Podłączenie do nie jest bardzo proste, ogranicza się do wybudowania przykanalika do najbliższej studzienki od strony domu. Przyłącze wykonuje się ze standardowych rur PCV do ziemi, o fi 150 mm. Przy wykonaniu należy pamiętać, o zachowaniu spadku ok. 1.5%. Można powierzyć proces firmie lub zrobić to samemu.

Zalety:
  • Zwiększa komfort użytkowania obiektu.
Wady:
  • Opłaty za ścieki uzależnione od lokalnych stawek.

Szambo

Czyli oficjalnie — szczelny, bezodpływowy zbiornik na nieczystości ciekłe. Zbiornik bezodpływowy dla domu jednorodzinnego, o pojemność do 10 metrów sześciennych, można zbudować bez pozwolenia budowlanego, ale na zgłoszenie. Minimalna odległość od okien to 5 m, od granicy działki sąsiedniej 2 m, a od studni 15 m.

Zalety:
  • Wymaga cyklicznego wywożenia.
Wady:
  • Opłaty za beczkowóz, zależne od częstotliwości i wielkości i zbiornika,
  • trudne w rozbudowie.

Przydomowa oczyszczalnia

Nie wymaga pozwolenia, ale zgłoszenia. Oczyszczalnia ścieków umożliwia rozsączenie oczyszczonych ścieków bezpośrednio do gruntu, do rowu melioracyjnego lub nawet do rzeki. Budowa przydomowej oczyszczalni wymaga dołączenia do zgłoszenia pozwolenia wodnoprawnego na wyloty urządzeń kanalizacyjnych, służących do wprowadzania ścieków do wód, ziemi lub do urządzeń wodnych oraz na wyloty służące do wprowadzania wody do wód, ziemi lub do urządzeń wodnych.

Zalety:
  • Nie ma opłat za wylewanie ścieków,
  • niskie koszty eksploatacyjne.
Wady:
  • Wysokie koszty inwestycyjne,
  • wymaga stałego dozoru.

Rozporządzenie a instalacje

Dział IV Rozdział 2 w szczegółach opisuje zależności pomiędzy wyposażeniem budynku, a wymogami dotyczącymi instalacji.

Źródła

W zależności od tego skąd idą ścieki, można podzielić je na różne rodzaje: tzw. wodę szarą i wodę zanieczyszczoną. Woda wolna od fekaliów, czyli używana pod prysznicem, do mycia naczyń lub prania, może być po wstępnym oczyszczeniu używana do spłukiwania toalet. W gospodarstwie domowym do 80% ścieków może być wykorzystanych jako woda szara. Woda czarna jest wodą silnie zanieczyszczoną chemicznie, która nie nadaje się do ponownego użycia, bez przejścia przez oczyszczalnie i zaawansowane uzdatnianie.

Trasy

Piony i wywiewki

Wykonane są z rur PCV lub niskoszumowych. Ich wyprowadzenie ponad dach jest obowiązkowe. Jeżeli dach jest tarasem, to odległość pozioma od okien i drzwi powinna wynosić 4 m. Niedopuszczalne jest wprowadzanie rur wywiewnych do kanałów wentylacyjnych i przewodów kominowych. Zaleca się, aby każdy pion miał swoją rurę wywiewną. Należy zachować wywiewkę na pionie kanalizacyjnym, najbardziej oddalonym od przykanalika oraz na co piątym pionie, licząc od pionu najbardziej oddalonego.

Rury kanalizacyjne

Najlepiej, kiedy urządzania znajdują się jak najbliżej pionów. Przyjmuje się, że maksymalne podejście od urządzeń zawieszonych na ścianie, to ok. 3 m, natomiast odległość ustępu od pionu nie powinna przekraczać 1 m, aby pozwolić na swobodny spływ ścieków.

Syfony

Zapobiegaj ulatnianiu się nieprzyjemnych zapachów z instalacji. Ich działanie jest ściśle powiązane z dobrym napowietrzaniem, jeśli w instalacji będzie występowało podciśnienie, to woda może zostać zassana, a z kanalizacji będą wydobywać się nieprzyjemne zapachy. Dla bezpieczeństwa w domach zaleca się systemy syfonów z zaworem napowietrzającym.