Instalacje

Instalacja teletechniczna

Specyfikacja instalacji teletechnicznej

Są to instalacje elektryczne, działające na niskich napięciach prądu (np. 12 V lub 24 V). Zgodnie z ustawą z dnia 16 lipca 2004 r.:

infrastruktura telekomunikacyjna — urządzenia telekomunikacyjne, oprócz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, oraz w szczególności linie, kanalizacje kablowe, słupy, wieże, maszty, kable, przewody oraz osprzęt, wykorzystywane do zapewnienia telekomunikacji.

Do urządzeń końcowych zalicza się:

  • System sygnalizacji pożaru (oraz dźwiękowy system ostrzegawczy DSO),
  • Telewizję przemysłową / dozorową (CCTV),
  • System sygnalizacji włamania i napadu,
  • System kontroli dostępu,
  • Sieci (okablowanie) strukturalne,
  • Oddymianie elektryczne.

Instalacja telekomunikacyjna powinna umożliwiać świadczenie usług telekomunikacyjnych, w tym usług transmisji danych poprzez szerokopasmowy dostęp do Internetu oraz rozprowadzenie programów telewizyjnych i radiofonicznych, w tym programów telewizji cyfrowej wysokiej rozdzielczości.

Prawo a instalacje

W rozporządzeniu w dziale IV, rozdziale 8 i 8a udzielone są dokładne informacje dotyczące umiejscowienia, prowadzenia instalacji telekomunikacyjnej.

Montaż

Żeby móc wykonywać instalacje z zakresu teletechniki oraz elektryki, niezbędne jest posiadanie odpowiednich uprawnień budowlanych w zakresie sieci, oraz urządzeń elektrycznych oraz certyfikatów.

Instalacje układa się po wykonaniu stanu surowego otwartego, ponieważ mamy do czynienia z elektryką należy zadbać o ochronę przestrzeni pracy przed działaniem wilgoci. Instalacje są wykonywane przez wyspecjalizowane ekipy elektryczne zgodnie z normą.

Aparatura i długość elementów powinna być dobrana już na etapie projektu budowlanego w celu uzgodnienia zapotrzebowania na poszczególne podzespoły i przyłącza z dostawcami. Obliczenia zapotrzebowania na pobór mocy wykonuje zespół zajmujący się projektem instalacji na podstawie uśrednionych wielkości dla danego typu zabudowy. Oznacza to tyle, że jeżeli zdecydujemy się dodać elementy do systemu na etapie wykonania, to jest to możliwe, należy tylko ponownie przeliczyć zapotrzebowanie na prąd.

Poszczególne kroki w procesie montażu wyglądają następująco:

  • Budowa infrastruktury na potrzeby instalacji (koryta, szachty, szafy, kanalizacja teletechniczna / podłoga teletechniczna, słupy kablowe itp.),
  • Ułożenie okablowania,
  • Instalacja urządzeń (czujników, przycisków, modułów, central itp.),
  • Programowanie i testy rozruchowe,
  • Dokumentacja powykonawcza,
  • Odbiór instalacji.

Urządzenia

W ramach standardowych rozwiązań teletechnicznych na dachu obiektu jednorodzinnego może znaleźć się antena do odbioru telewizji naziemnej DVB-T i radia cyfrowego DAB+, antena dla radia analogowego lub antena satelitarna oraz szafka z zabezpieczeniami odgromowymi dla przewodów wchodzących do budynku.

Obudowa szachtu (szachty)

Pomiędzy piętrami domu przewody powinny być prowadzone w osobnych pionach, przeznaczony wyłącznie na instalacje teletechniczne i elektryczna. Mogą być obudowane płytami karton gipsowymi lub cienką zabudową murowana np. Pustakami SILKA 8cm. W szachtach powinno wykonać się drzwiczki rewizyjne, umożliwiające dostęp do linii kablowych i skrzynek.

Trasy (tuleje)

W poszczególnych pomieszczeniach, rozprowadzenie od piętrowej szafki rozdzielczej może być prowadzane w tulejach podtynkowych. zgodnie z normą wzdłuż krawędzi ścian i odchodząc pod kontem 90 stopni do gniazdek nigdy na ukos.

Koryta kablowe

Mogą być wykonane ze specjalnych stalowych lub plastikowych listew natynkowych albo być dyskretnie ukryte za listwami przypodłogowymi.

image

Kanał kablowy do listwy przypodłogowej.

Punkty odbiorcze (moduły sterujące)

Przez moduły sterujące rozumie się wszelkie panele typu intercom, obsługujące urządzenia domowe jak wentylacja, ogrzewanie podłogowe itp. Każdy element potrzebuje swojej wiązki i kabla doprowadzającego, które powinny zostać dobrane zgodnie ze specyfikacją urządzeń, które będą łączyć.

Gniazdka

Zalecane jest zastosowanie w każdym pokoju dwóch gniazd do zakończenia kabli LAN, czyli gniazd RJ45 oraz zakończenia kabli koncentrycznych, czyli gniazdo TV lub TV-sat.

image

Przykładowy widok ramki z zamontowanymi gniazdami RTV R62110 oraz RJ-45 R62141.

Szafki

Koło głównego wejścia w miejscu do tego dogodnym powinna zostać zainstalowana szafka TSM (Teletechniczna Skrzynka Mieszkaniowa), o zalecanych minimalnych wymiarach 300 x 400 x 90 mm, która ma służyć do:

  • zakończenia i podłączenia kabli z gniazd TV, TV-sat i internetowych,
  • zakończenia i połączenia z instalacjami wewnętrznymi kabli wchodzących do lokalu z punktu styku przeznaczonych dla operatorów telekomunikacyjnych, najczęściej skrzynka w ogrodzeniu lub studzienka telekomunikacyjna,
  • umieszczenia urządzeń aktywnych operatorów telekomunikacyjnych takich jak odbiorniki światłowodowe, routery, modemy kablowe itd.

Czujki

Są to urządzenia końcowe. Zaliczają się do nich czujniki ruchu włączające światło, czujniki czasu, czujniki antywłamaniowe, czujniki dymu, wilgotności, temperatury i wiele innych.

Instalacja teletechniczna może być bardzo rozbudowana, jeśli podłączymy do niej wszystkie urządzenia w domu i stworzymy tak zwanym BMS (Budiling Menagment System), który podłączony do internetu pozwoli na kontrolę wielu czynników w domu, z poziomu smartfona. Należy pamiętać, że każdy dodatkowy sensor zwiększa koszt realizacji i ilość kabli potrzebnych do jego uruchomienia. Wybór zbalansowanego, nieprzeskalowanego systemu zwiększy komfort użyłkowania obiektu, nie generując wysokich rachunków za prąd.

Podsumowanie

Zalety:
  • Zwiększa komfort użytkowania obiektu,
  • można sterować na odległość.
Wady:
  • W pełni inteligenta instalacja wymaga dużych nakładów finansowych, przy rozbudowanych systemach.