Instalacje

Instalacje na budowie

image

Skrzynka elektryczna na budowie.

W trakcie wykonywania ścian fundamentowych, a właściwie przed wykonaniem wieńca, należy wykonać potrzebne przepusty i peszle pod instalacje. Jeżeli kotłownia będzie znajdowała się na poziomie poniżej gruntu, to na tym etapie najważniejsze jest uwzględnienie podejścia wody do budynku.

Projekt budynku musi przewidzieć ujścia rur kanalizacji sanitarnej oraz ogólnospławnej, jeśli chcemy odprowadzać deszczówkę poza teren naszej działki. Większość instalacji na budowie prowadzonych jest w gruncie, a główne piony w przypadku domków jednorodzinnych znajdują się przy ścianach zewnętrznych budynku.

Izolacje a prawo

Warto przypomnieć, że nielegalne odprowadzanie wód opadowych lub gruntowych do kanalizacji sanitarnej grozi karą grzywny do 10 000 zł. To samo dotyczy budowy dołów chłonnych oraz instalacji sanitarnych bez odpowiednich pozwoleń i uzgodnień. Kontrole w tej sprawie najczęściej przeprowadzają pracownicy przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych.

Przyłącze elektryczne

Przyłącze elektryczne powinno być wykonane w granicy działki po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Wcześniej projekt powinien zostać uzgodniony w odpowiednim oddziale lokalnego zakładu energetycznego. Warunki oraz sposób ułożenia kabli elektrycznych w ziemi określa norma N-SEP-E-004. Można w niej przeczytać m.in. o konieczności układania kabli w pisaku, ze względu na jego niską rezystywność cieplną (2,5 K∙ m/W), bądź w specjalnych certyfikowanych otulinach.

W całym procesie podłączenia przyłącza elektrycznego najdłużej trwa wykonanie samego przyłącza. Czas oczekiwania jest zależny od firmy zewnętrznej, która zostanie wytypowana do wykonania przyłącza na podstawie przetargu. Wybrany przez dystrybutora wykonawca wykonuje przyłączenie. Dopiero po zakończeniu prac dystrybutor wystawia fakturę za wykonanie robót. Następne kroki obejmują zainstalowanie skrzynki, licznika, odbiór przez elektryka i podpisanie umowę z zakładem energetyki. Po ich wykonaniu prąd zostaje dostarczony na budowę.

Uwaga:
  • Zakopane przewody należy bezwzględnie oznaczyć na całej długości toru pasem foli z tworzywa o kolorze niebieskim dla linii do 1kV i czerwonym dla linii powyżej 1kV. Oznaczenie wykonuje się 25-35 cm powyżej zakopanego przewodu. W przypadku robót odkrywkowych ma to chronić nieuważnych pracowników przed uszkodzeniem linii lub poważnym wypadkiem.

Przyłącze sanitarne

Jest to rura o średnicy 160 mm, która zostaje wyprowadzona poniżej poziomu posadzki i przebija ściany szczelinowe. Rura ta biegnie do granicy działki lub przydomowej stacji oczyszczania/szamba, jeśli takowe są dozwolone w danej okolicy. Spadek instalacji wynosi zwykle 2%. Na terenie uzbrojonym górny poziom wejścia instalacji do budynku podyktowany jest możliwością wpięcia rur do sieci kanalizacyjnej przebiegającej w osi drogi publicznej. W innych przypadkach przyjmuje się ok. 1 m, aby uniknąć strefy przemarzania gruntu. Tuż przy budynku na przewodzie należy zamontować studzienkę rewizyjną. Warto też wyposażyć go w zasuwę burzową. Najważniejsze jest to, aby przejście rury przez ścianę było szczelne i elastyczne. Przejście rury wykonuje się z tulei przepustowych dłuższych od ściany, w której są montowane lub przez wybicie. W przypadku wybicia otwór z rurą uszczelnia się wokół obwodu zaprawą bezskurczową oraz taśmami bentonitowymi, które pęcznieją w momencie kontaktu z wodą.

Uwaga:
  • Rury należy wyposażyć w czyszczaki (rewizje) przy każdej zmianie kierunku,
  • połączenia kanalizacji najlepiej wykonywać na złączkach 60.

Przyłącze wody, gazu

Przejście wody i gazu może być umieszczone ponad gruntem, dlatego że media te dostarczane są pod ciśnieniem. W przypadku umieszczenia pomieszczeń technicznych poniżej poziomu gruntu, przejścia mediów przez ścianę fundamentową uszczelnia się kołnierzami uszczelniającymi, zalewanymi betonem lub łączonymi z izolacją zewnętrzną na kleje bitumiczne.

image

Uszczelnienie przejścia przyłączy wody/gazu w ścianach fundamentowych.

Uwaga:

Ważne, aby wszystkie zakopywane rury były przeznaczone do użycia w ziemi i posiadały odpowiednie certyfikaty i badania produktów. Są to np. rury karbowane typu DVR oraz PCW, PVC-U.