Ściany

Montaż okien

Okna są elementem odgradzającym środowisko zewnętrzne od wewnętrznego. Ich głównym zadaniem jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi, ale i ochrona ciepła. Spełniają podobną funkcję jak ściany, ale dodatkowo przepuszczają też światło. W inwestycjach domowych zwykle pokrywają około 25% ścian zewnętrznych i odpowiadają stosownie za utratę 15-25% ciepła.

Rodzaje montażu okien

Ze względu na lokalizację okna w murze rozróżnia się dwa typy montażu: ciepły i zimy. Oba te określenia obecnie odnoszą się jednak do podobnej technologii. Kiedyś zimny montaż okien powodował spore ubytki ciepła, niespełniające obecnych limitów transmisji. Teraz zimnego montażu bez zastosowania przekładek i pianek izolacyjnych w miejscach, gdzie rama styka się z murem, już się nie stosuje. Występujące metody można więc sklasyfikować jako dobrą i bardzo dobrą.

Okna o prawo

Wymagania wskazane w punkcie 2.3.1 załącznika do „Warunków Technicznych", stwierdza:

połączenie okien z ościeżami należy projektować i wykonywać pod kątem osiągnięcia ich całkowitej szczelności na przenikanie powietrza

Przygotowanie i rodzaje montażu

Przed montażem powierzchnię okien należy oczyścić, a uszczerbki w cegle czy pustaku uzupełnić. Czasami będzie potrzebne nawet zagruntowanie, aby materiał izolacyjny dokładnie trzymał się muru. Prace najlepiej prowadzić w temperaturze ok. 20°C i przy maksymalnej wilgotności do ok. 60%. Szczególnie ważne jest to w przypadku okien drewnianych, które podatne są na paczenie. Stosowanie pianek poniżej tej temperatury jest niewskazane.

Montaż ciepły-warstwowy

Kroki do wykonania przy montażu ciepłym:

  1. Montaż konsoli w warstwach ocieplenia - jest to podwalina okna która wystaje poza mur i jest podkonstrukcją ościeżnicy. Na rynku jest wiele rozwiązań pozwalających na montaż okna poza licem.
  2. Zewnętrzna taśma paroprzepuszczalna - umożliwia odpływ wilgoci.
  3. Taśma wewnętrzna paroszczelna EPDM - ma uniemożliwić przenikanie wilgoci z wnętrz i wzmocnić właściwości izolacyjne pianki.
  4. Zakotwienie ramy we wnęce muru - po wstawieniu ramy wypoziomowanego okna należy przymocować ją do muru dostarczonymi kotwami.
  5. Uszczelnienie pianką montażową lub taśmą - uzupełnienie istniejących szczelin pianką typu PU.

Taśmy należy przyklejać po usztywnieniu pianki, nie wcześniej niż 60 min od aplikacji. Pełną trwałość pianka otrzymuje po ok. 24 h w zależności od producenta.

image

Schemat montażu ciepłego — warstwowego.

Zalety:
  • Szczelność dyfuzyjna,
  • wysoka szczelność termiczna.
Wady:
  • Najdroższa technologia,
  • duża ilość kroków, należy wykonać z niezwykłą starannością.

Montaż standardowy-warstwowy

Kroki do wykonania przy montażu standardowym:

  1. Wywinięcie taśmy paroprzepuszczalnej na mur, która umożliwia ucieczkę ewentualnej wilgoci wyłącznie na zewnątrz i uniemożliwia transmisję z otoczenia zewnętrznego do wnętrza budynku.
  2. Taśma wewnętrzna paroizolacyjna - ogranicza przenikanie pary wodnej do pianki zapewniającej stabilny montaż okna.
  3. Montaż okna pianką montażową lub na taśmę rozprężną - w szczeliny umocowanego za pomocą konsol okna wprowadza się piankę. W przypadku zastosowania taśm rozprężnych okleja się nimi ramę, a następnie umieszcza okno w otworze. Po rozwinięciu taśmy z rolki i zdjęciu powłoki ochronnej pod wpływem temperatury następuje samoistne rozprężanie materiału.

image

Schemat montażu standardowego — warstwowego.

Zalety:
  • Szczelność powietrzna,
  • dyfuzja pary wodnej.
Wady:
  • Dodatkowe elementy montażu taśmy.

Montaż na piankę — zimny

Można spotkać przypadki, w których montuje się okna z użyciem samej pianki montażowej typu PUR. Jest to rozwiązanie atrakcyjne cenowo, ale znacznie pogorszy izolacyjność przebicia w miejscu styku pianki z powietrzem zewnętrznym. Sam tynk na siatce od strony wewnętrznej i zewnętrznej nie zapewni wystarczającej izolacyjności. Będziemy mieli poczucie przeciągu na styku okna. Jeżeli już montujemy okna w ten sposób, poleca się wykonać węgarki, czyli zachodzenie izolacji na ramę okna i zakrycie "cieńszego miejsca".

Zalety:
  • Niska cena,
  • wykona prawie każda ekipa budowlana.
Wady:
  • Podatność na mostki termiczne.