Odwodnienie działki podobnie jak odwodnienie dachu sprowadza się do odprowadzenia wody do instalacji deszczowej opisanej w jednym z artykułów. Woda na działce może być wchłaniana przez powierzchnie biologicznie czynną lub odprowadzana instalacjami na teren, gdzie może ulec zamagazynowaniu, do dołów chłonnych i drenaży rozsączających. Jeżeli chcemy zabezpieczyć dom przed zaleganiem wody, to w jego okolicy warto wykonać drenaż opaskowy po obwodzie, który ułatwi odpływ wody, zwłaszcza jeśli obiekt jest posadowiony na gruntach mało przepuszczalnych.
Najważniejszym z przepisów jest art. 234 ust. 1 Prawo Wodne:
Właściciel gruntu nie może:
1. zmieniać kierunku i natężenia odpływu znajdujących się na jego gruncie wód opadowych lub roztopowych ani kierunku odpływu wód ze źródeł - ze szkodą dla gruntów sąsiednich;
2 odprowadzać wód oraz wprowadzać ścieków na grunty sąsiednie.
§ 29. Warunków Technicznych Dokonywanie zmiany naturalnego spływu wód opadowych w celu kierowania ich na teren sąsiedniej nieruchomości jest zabronione.
Na działce należy unikać wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi w ilości przekraczającej łącznie 5 metrów sześciennych na dobę. Jeżeli będziemy rozprowadzać wodę za pomocą studzienek, to na potrzeby zwykłego korzystania z wód nie potrzeba zgłoszenia, ani pozwolenia wodnoprawnego, a procedura jego uzyskiwania może trwać nawet pół roku i bardzo wydłuża rozpoczęcie budowy. Za to przebudowa rowu polegająca na wykonaniu przepustu lub innego przekroju zamkniętego na długości nie większej niż 10 m wymaga już zgłoszenia. Ponadto zwykłe korzystanie z wód służy zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego oraz gospodarstwa rolnego, za wyjątkiem:
To rów, obszar wokół budynku na głębokość ok. 60 do 100 cm, który wypełniony jest otoczakami lub żwirem. Na dnie wykopu układa się rury drenażowe, najczęściej wykonane z żółtego PCV, z wieloma małymi otworkami. Warstwa z otoczaków ułatwia przenikanie wody w głąb, a rura odprowadza nadmiar do kanalizacji deszczowej, ogólnospławnej lub dołów rozsączających. 5 cm pod zewnętrzną warstwą żwiru, warto położyć geowłókninę, która zapobiegnie zarastaniu opaski trawą i chwastami.
Lokowane są na końcu drenaży w zagłębieniu gruntu. Skrzynka może mieć różne wymiary. Tworzy wolną przestrzeni w ziemi, do której może zbierać się nadmiar wody z podłoża w otoczeniu skrzynki. Woda w przypadku opadów jest w stanie przeniknąć przez włókninową membranę i zebrać się w skrzyni, a następnie powoli przenika z powrotem do ziemi w naturalnym tempie.
Jest to typ poziomej rynny, montowany najczęściej przed wjazdem do garażu i na tarasach. Jego zadanie jest proste, zebrać wodę z odwadnianej powierzchni i nie dopuścić do wlania się jej do wnętrza budynku, odprowadzić nadmiar na bok. Istnieje wiele typów koryt w zależności od przepustowości, różnią się wysokością i szerokością. Najczęściej spotykane w postaci betonowych kształtek o długości 50 lub 100 cm, ruszty odwodnienia występują od stalowych po wypełnione płytkami tzw. ukryte.
Wypełniane gruboziarnistym żwirem lub grysem, zazwyczaj owiniętym geowłókniną. Geowłóknina zapobiega przedostawaniu się cząstek otaczającego gruntu do materiału filtracyjnego.
Warto już na etapie koncepcji zastanowić się jaki rodzaj odwodnienia terenu będzie najbardziej korzystny. Informacje, o poziomie wód gruntowych zawarte w opinii geotechnicznej, przygotowywanej na etapie projektu budowlanego jako załącznik, powinny być pomocne przy podejmowaniu decyzji. Długie zaleganie wody w gruncie może nadwyrężyć izolacje, zwłaszcza jeśli powiązane jest z niskimi temperaturami. Wilgoć wokół budynku spowoduje jego szybszą degradację, doprowadzi do problemów z biodegradacją elewacji. Jeśli dom położony jest na wzniesieniu, to woda w naturalny sposób będzie odpływać spod fundamentów. Jeśli znajduję się w okolicy jeziora, rzeki lub tam, gdzie okresowo poziom wód znacznie podnosi się, to warto wykonać drenaż i rowy odprowadzające nadmiar wody.
Szachty i kominy to kanały wentylacyjne oraz spalinowe, które odprowadzają szkodliwe substancje z wnętrza pomieszczeń na zewnątrz. Zobacz, co musisz o nich wiedzieć.
Tarasy to stropy zewnętrzne wykorzystywane użytkowo. W zależności od położenia rozróżniamy tarasy na gruncie i tarasy nad pomieszczeniami istniejącymi. O czym pamiętać budując taras?
Jednymi z ostatnich urządzeń montowanych w trakcie wykończenia, są elementy armatury. Ponieważ są to elementy delikatne i narażone na uszkodzenia, czeka się z nimi do samego końca.