Działka

Odwodnienie działki

Na czym polega odwodnienie działki?

Odwodnienie działki podobnie jak odwodnienie dachu sprowadza się do odprowadzenia wody do instalacji deszczowej opisanej w jednym z artykułów. Woda na działce może być wchłaniana przez powierzchnie biologicznie czynną lub odprowadzana instalacjami na teren, gdzie może ulec zamagazynowaniu, do dołów chłonnych i drenaży rozsączających. Jeżeli chcemy zabezpieczyć dom przed zaleganiem wody, to w jego okolicy warto wykonać drenaż opaskowy po obwodzie, który ułatwi odpływ wody, zwłaszcza jeśli obiekt jest posadowiony na gruntach mało przepuszczalnych.

image

Odprowadzenie wody do instalacji deszczowej.

Prawo a instalacje

Najważniejszym z przepisów jest art. 234 ust. 1 Prawo Wodne:

Właściciel gruntu nie może:

1. zmieniać kierunku i natężenia odpływu znajdujących się na jego gruncie wód opadowych lub roztopowych ani kierunku odpływu wód ze źródeł - ze szkodą dla gruntów sąsiednich;

2 odprowadzać wód oraz wprowadzać ścieków na grunty sąsiednie.

§ 29. Warunków Technicznych Dokonywanie zmiany naturalnego spływu wód opadowych w celu kierowania ich na teren sąsiedniej nieruchomości jest zabronione.

Na działce należy unikać wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi w ilości przekraczającej łącznie 5 metrów sześciennych na dobę. Jeżeli będziemy rozprowadzać wodę za pomocą studzienek, to na potrzeby zwykłego korzystania z wód nie potrzeba zgłoszenia, ani pozwolenia wodnoprawnego, a procedura jego uzyskiwania może trwać nawet pół roku i bardzo wydłuża rozpoczęcie budowy. Za to przebudowa rowu polegająca na wykonaniu przepustu lub innego przekroju zamkniętego na długości nie większej niż 10 m wymaga już zgłoszenia. Ponadto zwykłe korzystanie z wód służy zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego oraz gospodarstwa rolnego, za wyjątkiem:

  • Nawadniania gruntów lub upraw z wykorzystaniem wód podziemnych, lub za pomocą deszczówki,
  • poboru wody powierzchniowej lub podziemnej w ilości większej niż 5 metrów sześciennych na dobę,
  • korzystania z wód na potrzeby działalności gospodarczej,
  • rolniczego wykorzystania ścieków lub wprowadzania do wód, lub do ziemi oczyszczonych ścieków, jeżeli ich łączna ilość jest większa niż 5 metrów sześciennych na dobę.

Opaska żwirowa z drenażem

To rów, obszar wokół budynku na głębokość ok. 60 do 100 cm, który wypełniony jest otoczakami lub żwirem. Na dnie wykopu układa się rury drenażowe, najczęściej wykonane z żółtego PCV, z wieloma małymi otworkami. Warstwa z otoczaków ułatwia przenikanie wody w głąb, a rura odprowadza nadmiar do kanalizacji deszczowej, ogólnospławnej lub dołów rozsączających. 5 cm pod zewnętrzną warstwą żwiru, warto położyć geowłókninę, która zapobiegnie zarastaniu opaski trawą i chwastami.

Zalety:
  • Tanie rozwiązanie,
  • zapobiega odpryskiwaniu brudnej wody deszczowej na ściany elewacji domu.
Wady:
  • Źle umiejscowiona może powodować wracanie wody w stronę budynku.

Skrzynki i doły chłonne

Lokowane są na końcu drenaży w zagłębieniu gruntu. Skrzynka może mieć różne wymiary. Tworzy wolną przestrzeni w ziemi, do której może zbierać się nadmiar wody z podłoża w otoczeniu skrzynki. Woda w przypadku opadów jest w stanie przeniknąć przez włókninową membranę i zebrać się w skrzyni, a następnie powoli przenika z powrotem do ziemi w naturalnym tempie.

image

Skrzynka chłonna.

Zalety:
  • Ułatwiają ujście wody.
Wady:
  • Ulegają przepełnieniu,
  • jeśli grunt jest przesycony wodą, to nie będą spełniać swojej roli.

Odwodnienie liniowe

Jest to typ poziomej rynny, montowany najczęściej przed wjazdem do garażu i na tarasach. Jego zadanie jest proste, zebrać wodę z odwadnianej powierzchni i nie dopuścić do wlania się jej do wnętrza budynku, odprowadzić nadmiar na bok. Istnieje wiele typów koryt w zależności od przepustowości, różnią się wysokością i szerokością. Najczęściej spotykane w postaci betonowych kształtek o długości 50 lub 100 cm, ruszty odwodnienia występują od stalowych po wypełnione płytkami tzw. ukryte.

Zalety:
  • Tanie i trwałe rozwiązanie,
  • można stosować na przejazdach i dojściach.
Wady:
  • Może się przepełnić i wylewać,
  • ważne, aby dobrze domierzyć spadek.

Podziemne rowy chłonne (tzw. rigole)

Wypełniane gruboziarnistym żwirem lub grysem, zazwyczaj owiniętym geowłókniną. Geowłóknina zapobiega przedostawaniu się cząstek otaczającego gruntu do materiału filtracyjnego.

Zalety:
  • Niewidoczne gołym okiem,
  • łatwe w wykonaniu.
Wady:
  • Nie jest to certyfikowany system.

Porady

Warto już na etapie koncepcji zastanowić się jaki rodzaj odwodnienia terenu będzie najbardziej korzystny. Informacje, o poziomie wód gruntowych zawarte w opinii geotechnicznej, przygotowywanej na etapie projektu budowlanego jako załącznik, powinny być pomocne przy podejmowaniu decyzji. Długie zaleganie wody w gruncie może nadwyrężyć izolacje, zwłaszcza jeśli powiązane jest z niskimi temperaturami. Wilgoć wokół budynku spowoduje jego szybszą degradację, doprowadzi do problemów z biodegradacją elewacji. Jeśli dom położony jest na wzniesieniu, to woda w naturalny sposób będzie odpływać spod fundamentów. Jeśli znajduję się w okolicy jeziora, rzeki lub tam, gdzie okresowo poziom wód znacznie podnosi się, to warto wykonać drenaż i rowy odprowadzające nadmiar wody.