Oświetlenie

Oświetlenie zewnętrzne

Przeznaczenie oświetlenia zewnętrznego

Oświetlenie zewnętrze ma zapewnić bezpieczeństwo, podczas poruszania się po posesji po zmroku. Od oświetlenia wnętrz różni je fakt, że narażone jest na ciągłe działanie czynników atmosferycznych. Najczęściej występuje jako kinkiety naścienne w postaci liniowych lamp, zamkniętych w metalowych lub plastikowych obudowach. Montowane na ziemi powinny być wyniesione nad poziom terenu ok. 30 cm, aby zapobiec dostawaniu się rozpryskującej wody. Oświetlenie zewnętrzne często nazywane jest również oświetleniem elewacyjnym.

image

Oświetlenie zewnętrzne domu.

Oświetlenie a prawo

Jeżeli oświetlenie montowane jest od strony chodnika, lub ciągu pieszego, to powinno znajdować się na wysokości co najmniej 2,4 m nad poziomem chodnika, aby nie przeszkadzać w przemieszaniu się. W przypadku oświetlenia na samej posesji i domu jednorodzinnego przepisy dopuszczają pewną dowolność. Jednym z ważniejszych zaleceń jest to z § 64:

Wejście do budynku i do każdej klatki schodowej powinno mieć elektryczne oświetlenie zewnętrzne. Nie dotyczy to budownictwa zagrodowego i rekreacyjnego.

Konstrukcja lampy zewnętrznej

Obudowa — element ochronny. Powinna być wykonana z materiału odpornego na działanie opadów atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne.

Oprawka — element połączony z prądem, do którego wkręca wtyka lub wkręca się żarówkę, bez oprawki nie będzie światła. W zależności od typu oprawki rozróżniamy rożne gwinty żarówek.

E27 — duże żarówki,

E14 — wąskie podłużne

G4 — małe lampki punktowe

Rodzaje oświetlenia zewnętrznego

Oświetlenie sufitowe

Stosowane w loggiach i na zadaszonych tarasach jak i balkonach, są to punktowe źródła światłą mocowane natynkowo do warstwy izolacyjnej.

Zalety:
 • Łatwe w montażu.
Wady:
 • Rzuca się w oczy.

Oświetlenie ścienne

Tzw. kinkiety. Cechuje je bardzo wytrzymała obudowa. Używane są najczęściej do podkreślania pionowych elementów na elewacji.

Zalety:
 • Łatwe w montażu,
 • dobrze umiejscowione podkreśla walory elewacji.
Wady:
 • Wymagają prowadzenia kabli w elewacji zewnętrze,
 • rzuca się w oczy.

Oświetlenie chodnikowe i schodowe

Są to wszelkiego rodzaju listwy i lampy chodnikowe, zatapiane w posadce, o wzmocnionej powierzchni szklanej. Powinny posiadać zamknięcia wodoodporne i powierzchnie odporne na ścieranie. Lampy chodnikowe są znacznie droższe od wolnostojących, za to zwiększają estetykę projektu. Są niewidoczne, na pierwszy rzut oka.

Zalety:
 • Niewidoczne oprawy.
Wady:
 • Trudne w montażu,
 • cena.

Oświetlenie słupkowe

To wszelkiej maści lampy ogrodowe i lampiony, które są zasilane z sieci i rozstawione wedle uznania w ogrodzie.

Zalety:
 • Rozświetlają ogród w nocy.
Wady:
 • Wymagają ciągnięcia kabli w ziemi.

Reflektory

Silne światła zewnętrzne, kierunkowe. Mogą występować w różnych kolorach. Przez to, że są to najsilniejsze źródła światła, to ich obudowy często nagrzewają się do dużych temperatur, dlatego nie powinno się umieszczać ich w pobliżu roślinności i materiałów łatwo palnych, gdyż mogą spowodować pożar.

Zalety:
 • Bardzo silne oświetlenie, o dalekim zasięgu słupa światła.
Wady:
 • Nagrzewają się,
 • cena.

Podział oświetlenia ze względu na zasilanie

Światło zewnętrzne może być zasilane z sieci, ale również z paneli fotowoltaicznych, zamocowanych w obudowie lamp. Takie rozwiązanie pozwala na umiejscowienie punktów nawet w miejscach, do których ciężko podciągnąć kable. Lampy na fotowoltaikę mają toporną budowę, ale świecą poniekąd za darmo. Warto rozważyć ich zakup, inwestycja po czasie sama się zwróci.

Porady

W przypadku świateł zewnętrznych również obowiązuje norma IP, opisana w artykule — Gniazda i przełączniki.Oświetlenie zewnętrzne łatwo łączyć w inteligentne systemy. Zastosowanie fotokomórki, będzie włączać światło tylko wtedy kiedy na zewnątrz znajdują się ludzie. Połączenie oświetlenia z inteligentnym systemem zarządzania energią i domem pozwoli na zaprogramowanie godzin działania oświetlenia zewnętrznego, co pozwoli ograniczyć koszty. Oświetlenie zewnętrzne to dodatkowy pobór mocy, który warto przewidzieć na etapie koncepcji. Jeśli dobierzemy zbyt dużo mocnych lamp, może się okazać, że nie wystąpiliśmy, o odpowiednie warunki przyłączeniowe do sieci. W rezultacie czego zabraknie nam mocy elektrycznej.