Dach

Rodzaje pokrycia dachu

Rodzaje pokrycia dachu

Wybór pokrycia podyktowany jest względami estetycznymi, ale również technicznymi oraz planistycznymi. W Polsce obecnie przeważają pokrycia ceramiczne i metalowe. Są one dostępne w większości sklepów budowlanych. a ich niska cena sporawą, że to idealny materiał dla indywidualnego inwestora.

Pokrycia z blachy

Pokrycie z blachy wykonuje się przez nabicie na krokwie impregnowanych desek, które następnie zabezpiecza się izolacją membrany dachowej. Na tak przygotowaną powierzchnię nabija się tzw. Żabki, które stanową uchwyty dla arkuszy blachy. Na metr kwadratowy powinno przypadać kilka uchwytów. Następnie do żabek przymocowuje się 50-60 cm arkusze na tzw. Rąbek stojący. Czynność powtarza się do zakrycia całej połaci dachowej. Ważne, aby połączenia były dociśnięte, żeby nie zasysały wody pod poszycie.

image

Pokrycie z blachy.

Często wykorzystuję się też elementy wielopołaciowe, montowane na łaty za pomocą uszczelnianych nitów lub śrub. Szczególnie dobrze prezentują się na budynkach o kubaturze kanciastej. Zaletą blach jest różność form, w jakich występują.

image

Pokrycie z blachy.

Materiałami stosowanymi dla pokrycia z płyt wielkoformatowych są: cynk, miedź, aluminium i rzadziej stal szlachetna. W przypadku tak dużych blach, do ich stabilizacji stosuje się profil okrycia z elementów falistych, lub trapezowych, m.in. z płyt warstwowych. Pomimo piękna takiego wykończenia, nie zaleca się stosowania go w miejscach, gdzie występują silne i częste podmuchy wiatru oraz sztormy.

Zalety:
  • Duże elementy lepiej chronią dach przed wodą.
Wady:
  • Komplikacja w konieczności wymiany,
  • podatne na ssanie wiatru przez swoją duża powierzchnię.

Pokrycia ceramiczne

Zaliczają się do nich pokrycia z elementów małoformatowych w kształcie dachówek ceramicznych lub cementowych. Montuje się je na zakład bez używania łączników. Elementy te fabrycznie posiadają wypustki, dostosowane do układania na łatach. Warto jednak sprawdzić jakiej długości dachówkę mamy zamiar kupić, aby jak najlepiej dopasować rozstaw listew. Oprócz podstawowych elementów będziemy również potrzebować wykończeni kalenicy i koszów, które są półkoliste i sprzedawane na sztuki. Ma to znaczenie przy przewidywaniu budżetu inwestycji. Różnica polega na tym, że dachówka najczęściej sprzedawana jest na metry kwadratowe a inne elementy na metry bieżące.

Zalety:
  • Elementy powtarzalne,
  • można wymieniać pojedyncze elementy.
Wady:
  • Dachówka ceramiczna może zostać potłuczona w przypadku gradobicia.

image

Pokrycie stalowe małoformatowe.

Blachodachówka

Blachodachówka łączy zalety elementów metalowych i ceramicznych. Kształt nadaje się jej poprzez wytłaczanie płyt na prasie w fabryce. Najpierw na krokwie przy okapie nabija się pas nadrynnowy. Potem kładzie się wiatroizolację, kontrłaty i łaty. Wyprofilowane arkusze montuje się na dachu na zakład i łączy na blachowkręty. Ważne, aby w czasie montażu nie zapomnieć o wiatrownicy. Cały dach wykonuje się szybciej niż z elementów ceramicznych i łatwiej dopasować je na długość. Blachę przy przeszkodach na dachu przycina się na właściwy wymiar. Wykonanie dodatkowych obróbek kominów i elementów wystających również jest ułatwione, gdyż najczęściej wykonuje się je z tego samego materiału, czyli blachy.

Zalety:
  • Stosunkowo lekka konstrukcja,
  • precyzyjna powtarzalność elementów oraz koloru z tej samej partii,
  • trwałość,
  • możliwość wykończenia skomplikowanych płaszczyzn.
Wady:
  • Słaba akustyczność, ze względu na cienki materiał 0,4-0,5 mm.

Pokrycia użytkowe

Pokrycia użytkowe można wykonywać w przypadku dachów płaskich i o małym nachyleniu. Najczęściej stosowaną metodą jest ułożenie warstw wykończeniowych na plastikowych dystansach. Stawia się je bezpośrednio na ostatniej warstwie, jaką jest hydroizolacja, w przypadku dachu tradycyjnego. Jako podkonstrukcję można wykorzystać również aluminiowe legary. Ważne, aby materiał był odporny na działanie czynników atmosferycznych, gdyż będzie miał on częsty kontakt z wodą. Dystanse mają tę zaletę, że można regulować ich wysokość. Dachy płaskie posiadają zwykle nieznaczne spadki, ok. 1,5%. To znaczy, że na tarasie o długości 4 m początek deski ułożonej bezpośrednio na izolacji będzie 6 cm wyżej niż jej koniec. Użycie dystansów pozwoli zredukować różnicę. W zależności od budżetu inwestycji można zdecydować się na drewno naturalne lub jego odpowiedniki z plastiku, wykończenie z płyt betonowych, albo prawdziwego kamienia. Ważne, aby decyzja była uwzględniona przy obliczaniu obciążenia stropu, na którym układamy dach. Kamień jest znacznie cięższy od drewna i musi być uwzględniony we wczesnej fazie, podczas obliczeń statycznych konstrukcji.

Pokrycia zielone

image

Pokrycie zielone.

Najbardziej atrakcyjnym wizualnie pokryciem dachu jest „żywy dach". Wykończenie to stosuje się na dachu płaskim odwróconym. Na styropian ekstradowany kładzie się warstwę geowłókniny i ochronną folię kubełkową, wypustkami w stronę włókniny. Można dodać jeszcze warstwę filtrująca, ale nie jest to obowiązkowe. Ma to zabezpieczyć izolację przed przerastaniem korzeni roślin i niszczeniem jej. Na tak przygotowaną powierzchnię wysypuję się substrat do wzrostu roślin. Najcieńsza polecaną warstwą jest 6 cm. Pozwoli to na zakorzenienie mchów i niskich traw. Dach, o niskiej roślinności nazywamy ekstensywnym.

Dachy intensywne mają podobny układ warstw, różnią się tylko grubość substratu, która dochodzi do 60 cm. Pozwala to na wzrost krzewów i karłowatych drzew. Niekiedy w strefie humusu układa się rurki z nawadnianiem kropelkowym, aby uchronić rośliny przed suszą, gdyż na dachu nie mają stałego dostępu do zapasów wody glebowej.

Zalety:
  • Mikroklimat i wysoki poziom izolacji dachu,
  • rozwiązanie bardzo ekologiczne,
  • obecnie wiele takich projektów może ubiegać się o dofinansowanie.
Wady:
  • Ciężar i skomplikowane wykonanie,
  • istnieje ryzyko uszkodzenia izolacji przez korzenie.