Elementy domu

Rolety, żaluzje, markizy

Rolety czy przesłony mają na celu zapewnienie ochrony przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Wykonuje się je z różnych materiałów o zróżnicowanej przezierności. Ważne, aby rolety były dobrane do funkcji, jaką mają pełnić. W zależności od potrzeb mogą one chronić przed włamaniem, pełnić funkcję dekoracyjną zamiast zasłon, całkowicie zaciemniać pomieszczenie, a czasem nawet oczyszczać powietrze i pochłaniać bakterie. Rolety montuje się najczęściej od południa, gdzie ograniczają przegrzewanie się pomieszczeń w okresie letnim. W razie potrzeby okresowego ograniczania słońca można również rozważyć montaż rolet harmonijkowych, przykrajanych do ramy okna lub zakładanych za krawędź.

Rolety a prawo

Prawo budowlane i warunki techniczne nie limitują użycia rolet w budynkach jednorodzinnych. Warto jednak zwrócić uwagę, aby były one wykonane z materiału trudno zapalnego i nietopliwego.

image

Rolety zewnętrzne.

Podział ze względu na miejsce montażu

Rolety zewnętrzne

Montowane najczęściej jako rolety antywłamaniowe w licu muru, jako nadproże okienne lub drzwiowe. Posiadają ręczny lub automatyczny system rozkładania. Najczęściej wykonane jako segmentowe, poruszające się w szynach zamontowanych w ościeżu lub na krawędzi ściany. Charakteryzują się dużą wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych, mogą być również pomalowane na dowolny kolor. Szczególną odmianą rolet i są rolety z funkcją żaluzji. Tradycyjne rolety całkowicie odcinają dopływ światła zewnętrznego do środka. Natomiast zewnętrzne rolety-żaluzje, w odróżnieniu od klasycznych, mają ruchome pióra, które można otwierać i zamykać bez konieczności podnoszenia rolet.

Drugą metodą montażu jest instalacja systemu w kasecie zamontowanej na zewnątrz ściany. Jest to tańsza wersja, jednak rzuca się w oczy i estetycznie szpeci budynek. Dostępne są dwie wersje rozwijania — ręczna i automatyczna.

Zalety:
  • Dodatkowe zabezpieczenie.
Wady:
  • Cena w zależności od sposobu montażu,
  • w zależności od montażu mogą oszpecać architekturę.

Rolety wewnętrzne

Mogą być montowane jako ukryte w nadprożu lub zamocowane do ściany w pokoju nad oknem.

image

Rolety wewnętrzne.

Ich konstrukcja jest delikatniejsza od rolet zewnętrznych, gdyż materiał do ich wykonania jest lżejszy. Przeważnie spełniają jedynie funkcję zacieniającą. Przy dobieraniu rolet wewnętrznych trzeba zwracać uwagę na rodzaj materiału do systemu nośnego. Zbyt ciężki materiał na cienkim wałku może ulegać samo rozwinięciu. Rolety są najczęściej mocowane na klej lub taśmę, do poprzeczki nośnej. Ich zbyt duży ciężar może również powodować oderwanie od konstrukcji. Z tego względu lepiej wybierać wersje zmocowane mechanicznie z systemem ograniczającym samo rozwijanie się panelu.

image

Mocowanie mechaniczne rolet wewnętrznych.

Zalety:
  • Lekkość konstrukcji,
  • wielkość faktur i tekstur.
Wady:
  • Szczególnie rolety materiałowe są podatne na zabrudzenia,
  • mogą odrywać się od wałka.

Rodzaje żaluzji ze względu na materiał

Metalowe

Żaluzje metalowe obecnie zazwyczaj stosowane są na zewnątrz w celu ochrony pomieszczeń przed włamywaczami. Wykonane są z segmentów lub wąskich pasków połączonych na przegubowych zawiasach.

image

Żaluzje metalowe.

Oczywiście można zamówić znane powszechnie żaluzje aluminiowe, które składają się jedna po drugiej za pociągnięciem sznurka. Kojarzą się one jednak z poprzednią epoką i wypierane są przez rolety harmonijkowe i rzymskie. Jeśli nie przeszkadza nam estetyka, to ten rodzaj żaluzji zapewni długotrwałe użytkowanie i łatwość w utrzymaniu czystości. Przy użytkowaniu żaluzji metalowych należy uważać na składanie, aby nie zahaczały o inne elementy. Raz wygięta cienka metalowa listwa może taka pozostać na zawsze.

Zalety:
  • Trwałość,
  • stosunkowo niska cena.
Wady:
  • Mogą się łamać,
  • nagrzewają się pod wpływem słońca.

Drewniane

W żaluzjach drewnianych pióra wykonane są ze sklejki lub forniru. Podobnie jak w przypadku żaluzji metalowych, poruszają się one w pionie przez pociągnięcie za sznurek. Mogę być również wykonane w formie ramek ze szczebelkami, które przesuwają się góra-dół po suwnicach zamocowanych w ościeżu okna. Możliwość wykończenia detalu zależy od portfela inwestora. Żaluzje drewniane nadają wnętrzom szlachetnego wyglądu, szczególnie w inwestycjach jednorodzinnych. W przeciwieństwie do żaluzji metalowych nie elektryzują się i trudniej je wygiąć. Materiał żaluzji drewnianych jest bardziej sprężysty i ma swoją graniczną wytrzymałość, po której ulega trwałemu odkształceniu — złamaniu.

Zalety:
  • Ponadczasowy wygląd,
  • kolor żaluzji może imitować kolor stolarki okiennej, tworząc komplet.
Wady:
  • Łamliwe,
  • wyższa cena zestawu.

Płócienne

Żaluzje płócienne lub rolety rzymskie to nic innego jak kawałek materiału zwieszony z wysokości karnisza. Może on zostać podciągnięty do góry za pomocą sznurka, składając materiał falbanami w pionie lub być zwijany na wałek. Zaletą żaluzji materiałowych jest ogromna ilość wykończeń i poziom transparentności — od niemal przeźroczystych po nieprzepuszczające światła tzw. "black out".

image

Żaluzje płócienne.

Zalety:
  • Można prać i myć,
  • wielość materiałów.
Wady:
  • Ulegają plamieniu,
  • mogą się drzeć i strzępić.

Podział rolet i żaluzji ze względu na sposób otwierania

W zależności od potrzeb we wnętrzach częściej stosuje się systemy ręczne, gdyż rolety są lżejsze i można je bez problemu obsługiwać ręcznie. Dla zewnętrznych warto rozważyć wspomaganie automatyczne. Ze względu na sposób otwierania rolet czy żaluzji można zaprezentować dwa rodzaje.

Ręczne

Otwierane są przez pociągnięcie za sznurek, pasek lub łańcuszek i przymocowane do wałka obrotowego.

Mechaniczne

Ten typ ma silnik z reguły ukryty w kasecie naściennej lub w belce. Żaluzje mechaniczne uruchamiane są na przycisk, pilota lub przez aplikację w telefonie.

Konstrukcja rolet i żaluzji

Belka z silnikiem lub bez

Element wykonany z plastiku lub metalu mocowany na stałe do ściany, w którym ukryty jest mechanizm bieżny rolety.

Prowadnice

Prowadnice to elementy boczne, które zapewniają właściwe przemieszczanie się segmentów rolety i jej dokładne przyleganie do ściany.

Pióra

Elementy poziome, które mogą być ze sobą stale powiązane przegubowo lub być mocowane do sznurka i obracać się w stronę słońca pod odpowiednim ustawionym przez użytkownika kątem.

Dodatkowe uwagi

Na tarasach lub balkonach zamiast rolet zazwyczaj stosuje się markizy. Składają się one z rury nawojowej i wysięgnika, na którym rozpięta jest tkanina. Od rodzaju poszycia zależy, jak skutecznie markiza będzie zatrzymywać słońce i wodę deszczową.

Użytkowanie rolet czy żaluzji jest przyjazne dla środowiska i portfela. Ograniczenie dopływu energii cieplnej w miesiącach letnich obniża zapotrzebowanie budynku na chłodzenie, zmniejszając zużycie energii pierwotnej. Taka sytuacja pozwala zaobserwować ich pozytywny wpływ na obniżenie rachunków za prąd.