Schody

Schody drewniane

image

Schody drewniane.

Schody drewniane są najczęściej schodami wykonywanymi na zamówienie, dostosowanymi do wymagań użytkownika. Są nie jako rzeźbami postawionymi w mieszkaniu. Bardzo często są to konstrukcje samonośne, drabiniaste lub oparte na kolumnie tzw. schody wachlarzowe. Niestety te wszystkie pozytywne cechy sprawiają, że schody drewniane są znacznie droższe w wykonaniu niż schody monolitycznych, gdyż aby uzyskać nośność konstrukcji trzeba użyć większych elementów.

Schody drewniane a prawo

Schody drewniane podlegała podobnym regulacjom jak schody żelbetowe, ujęte w poprzednim artykule. §  68.  [Minimalna szerokość użytkowa schodów i maksymalna wysokość stopni] ust. 1.

Budynki mieszkalne jednorodzinne i w zabudowie zagrodowej oraz mieszkania dwupoziomowe powinny posiadać minimalną szerokość spocznika 0,8 m, szerokość biegu 0,8 m, wysokość stopnia 0,19 m. W schodach do piwnicy wysokość stopnia może wynosić 0,2 m.

§  69. ust 1. "1.  Liczba stopni w jednym biegu schodów stałych powinna wynosić nie więcej niż: 1) 14 stopni - w budynku opieki zdrowotnej; 2) 17 stopni - w innych budynkach."

Są to najważniejsze parametry które powinny spełniać schody aby uznać je za bezpieczne. Do tego dochodzi wysokość poręczy min. 1.1 m.  Warto też przyswoić sobie wzór z ust. 4:

"2h + s = 0,6 do 0,65 m, gdzie h oznacza wysokość stopnia, s - jego szerokość".

W schodach drewnianych stopnie mogą być podcięte lub wsunięte jeden pod drugi w rzucie, co zwiększa ich stromość, nie zmieniając jednocześnie głębokości stopnia. Dzięki temu cały bieg może być krótszy, dzięki temu zyskuje się nieco miejsce, jeśli go brakuje. Jeżeli wykonujemy schody kręcone, nie wykonuje się spocznika, chyba że ilość stopni przekracza 17 w biegu.

Rodzaje schodów

Schody wachlarzowe

Nazwa schodów wachlarzowych pochodzi od ich specyficznej konstrukcji. Są one oparte na torze w kształcie elipsy, zaś poszczególne stopnie zawijają się niczym wachlarz.

§  69. ust. 6. Szerokość stopni schodów wachlarzowych powinna wynosić co najmniej 0,25 m, natomiast w schodach zabiegowych i kręconych szerokość taką należy zapewnić w odległości nie większej niż 0,4 m od poręczy balustrady wewnętrznej lub słupa stanowiącego koncentryczną konstrukcję schodów.

Schody proste

zwykle rozparte są pomiędzy dwiema ścianami klatki schodowej, nastopnica i podstopnica połączone są na złącza ciesielki lub zbite na kołki, ewentualnie gwoździe. Opierają się na belce osiowej rozpiętej pomiędzy stopami opartej na belkach spocznikowych lub bezpośrednio na ścianach bocznych

Schody policzkowe

Opierają się obustronnie na drewnianych belkach o wymiarach od 50 na 250 cm do 50 na 330 cm. Stopnie o grubości ok. 40 mm umieszcza się w specjalnie wykonanych frezowaniach. Podstopnice mogą pozostać puste.

image

Schody policzkowe.

Schody wspornikowe

image

Schody wspornikowe.

Są najbardziej widowiskowe z przytoczonych przykładów i wymagają największych nakładów finansowych. Stopnie schodów mają zwykle przekrój prostokątny o wymiarach ok. 50 mm na 250 mm i długości od 80 cm, część stopnia zwykle ukryta jest w kieszeni ściennej.

Schody dywanowe

Nie posiadają policzków, czyli bocznych stelaży, do których montowane są stopnie. Wyglądają jak harmonijka rozciągnięta w przestrzeni. Często mają wewnątrz ukryty szkielet stalowy, utrzymujący konstrukcję.

Schody drabinowe

Swoją nazwę biorą od konta wchodzenia przekraczającego 70 stopni, często umieszczane są w skrzyniach w przestrzeni podsufitowej, po otwarciu umożliwiają rozłożenie i dostanie się do przestrzeni strychu lub innej.

Stopnice i podstopnice

Kształt i kolor stopni ograniczony jest jedynie wyobraźnią zamawiającego. Najczęściej wykonuje się te elementy z litego drewna o minimalnej grubości 40 mm.

Podsumowanie

Zalety:
  • Indywidualne wykończenie,
  • robione na wymiar,
  • dowolny kształt, tak długo jak odpowiada on podstawowym przepisom.
Wady:
  • Kosztowne,
  • pracochłonne w wykonaniu,
  • wymagają częstej impregnacji i ochrony.