Schody

Schody monolityczne

Schody monolityczne są częstym wyborem przy konstrukcji domków jednorodzinnych. Jeżeli obiekt ma przynajmniej jedną kondygnację nadziemną lub podziemną wykonanie będzie nieuniknione. Roboty budowlane prawdopodobnie nie obejdą się bez cieśli. Zwykle zatrudnia się ich do wykonania szalunków płyty fundamentowej i wieńca ścian fundamentowych. Wykonują też stemplowanie stropu. Schody będą kolejny element na liście. Ze względu na swój układ konstrukcyjny wylewa się jako płytę o odpowiedniej grubości ok. 12-15 cm. Stopnie są tak naprawdę elementem dodatkowym, które tylko obciążają układ.

image

Schody monolityczne.

Schody a prawo

W przypadku projektowania schodów w domu należy przestrzegać pewnych zasad które ujęte są w §  68.  [Minimalna szerokość użytkowa schodów i maksymalna wysokość stopni] pkt 1.

Budynki mieszkalne jednorodzinne i w zabudowie zagrodowej oraz mieszkania dwupoziomowe powinny posiadać minimalną szerokość spocznika 0,8 m, szerokość biegu 0,8 m ,wysokość stopnia 0,19 m. W schodach do piwnicy wysokość stopnia może wynosić 0,2 m.

§  69. pkt 1. Liczba stopni 1.  Liczba stopni w jednym biegu schodów stałych powinna wynosić nie więcej niż: 1) 14 stopni - w budynku opieki zdrowotnej; 2) 17 stopni - w innych budynkach.

Są to najważniejsze parametry które powinny spełniać schody aby uznać je za bezpieczne. Do tego dochodzi wysokość poręczy min. 1.1 m. Warto też przyswoić sobie wzór z pkt. 4:

"2h + s = 0,6 do 0,65 m, gdzie h oznacza wysokość stopnia, s - jego szerokość".

Właściwe zastosowanie wzoru wpływa na ergonomię i wygodę schodów.

Rodzaje schodów monolitycznych

Ze względu na kształt biegu schodów można rozróżnić schody: Wachlarzowe — rzadko wykonywane z betonu ze względu na skomplikowany kształt po kole, proste — schody w linii prostej łączące dwie kondygnacje, L — schody w narożnikach po kształcie litery, oparte jednostronnie na ścianie, U — schody dwubiegowe, ze spocznikiem w połowie kondygnacji, oparte na spoczniku.

Montaż

Schody wykonywane na budowie zwykle zakotwione są we wnękach ścian nośnych, posiadają nośną belkę policzkową lub belkę umieszczoną pośrodku biegu, na której umieszcza się stopnie. Najprostszą metodą jest wykonanie szalunku, ze zbrojonym spodem i zalanie świeżą mieszaniną betonową.

Papa podkładowa (izolacja)

Schody wykonywane na płycie fundamentowej podobnie jak ściany działowe powinno zaizolować się od podłoża pasem papy naklejonym na płytę.

Szalunek drewniany (forma)

Schody wykonuje się na podstawie rysunków szalunkowych. Szalunek wykonuje się z desek drewnianych przyciętych na odpowiednią grubość i zastępowanych po obu stronach biegu. Świetnie do tego celu nadają się płyty OSB zaimpregnowane jednostronnie. Mają one duże formaty i łatwo docina się je piłą mechaniczną. Stopnie wykonuje się przez nabicie pionowych desek w odpowiednich odstępach na szalunek płyty. Na początku schodów w miejscu oparcia, w płycie powinno wykonać się startery, które będą łączyły schody z płytą i ograniczą przesunięcia.

Płyta schodowa (konstrukcja)

Po wyprofilowaniu spodu, na szalunku układa się siatkę zbrojeniową. Pręty zawsze kładziemy na dystansach, powinny one znaleźć się w otulinie betonowej na min. 2-3 cm. Schody zbroi się dołem na uginaniu, a przy spocznikach odgina się pręty, które przechodzą w zbrojenie górne.

Stopnice i podstopnice

Nie zbroi się stopni schodów. Wykonane są z nadlanego betonu. Po wyschnięciu można obłożyć je dowolnym materiałem odpornym na ślizganie. Producenci prześcigają się w dostarczaniu stopnic w najróżniejszych materiałach i fakturach. Wykonuje się je z naturalnego kamienia, płytek gresowych, paneli drewnianych, wykładzin dywanowych i innych. Ważne też, aby początek i koniec schodów odróżniał się od reszty podłogi. Dobrą praktyką w przypadku biegów opartych na spocznikach, jest  wykonanie dylatacji schodów od ścian nośnych, przez montaż przekładek antywibracyjnych (trasol), które ogranicza przenoszenie drgań na konstrukcję domu. Zwiększy to komfort akustyczny domu, jest to rozwiązanie nieobowiązkowe i droższe.

Podsumowanie

Zalety:
  • Możliwość wykonywania na budowie lub prefabrykacji,
  • możliwość dowolnego wykończania.
Wady:
  • Wymagają szalunków na budowie i lania betonu.