Ściany

Ściana jednowarstwowa

Ściany zewnętrzne stanowią obudowę budynku i chronią wnętrze oraz pomieszczenia od wpływów termicznych, atmosferycznych i akustycznych. W głównej mierze decydują o wartości architektonicznej i estetycznej budynku. Technika budowy przegród jednowarstwowych pozwala na bardzo szybkie wznoszenie konstrukcji. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że ryzyko mostków powietrznych jest spore, zwłaszcza przy w narożnikach, zastępowanych często trzpieniami żelbetowymi, lub w okolicy nadproży. Pozostała różnica grubości musi być wypełniona materiałem o wysokich parametrach izolacyjnych, typu areożel bądź z np. płyt Thermano.

image

Konstrukcja ścian zewnętrznych.

Kiedyś budowano ściany jednowarstwowe, bo wymagania energetyczne były łagodne. Przy dotowanym węglu i taniej energii można było pozwolić sobie na straty ciepła. Przy obecnej polityce energetycznej warto się dobrze zastanowić, czy dopłacenie za dodatkową izolację i roboty wykończeniowe nie zwróci się, dzięki niższym kosztom eksploatacji. Z drugiej strony materiały polegają rygorystycznym testom w instytutach badawczych oraz podlegają gwarancji. Utrata ciepła wynika najczęściej z niedbałej realizacji niż ze złego zamysłu technologicznego.

Zalety:
  • Długa żywotność ścian,
  • brak konieczności wykonywania napraw,
  • nie wymaga prac dodatkowych,
  • możliwość wykończania zaraz po wymurowaniu.
Wady:
  • Grube mury zewnętrzne,
  • podatność na mostki termiczne,
  • budowanie ścian łukowych jest praktycznie niemożliwe.

Otwory okienne

Montaż okien bezwzględnie wymaga zastosowania foli uszczelniających EMDP oraz przekładek izolacyjnych pod ramę. Sama rama też powinna być wielokomorowa, aby maksymalnie ograniczyć transmisję ciepła.

Układanie pustaków

W ścianach jednowarstwowych, z uwagi na izolacyjność cieplną, pustaki układa się szczelinami równolegle do lica ściany. Minimalne przesunięcie spoiw poprzecznych wynosi 50 mm. W przypadku układania elementów ceramicznych przy oknach i drzwiach trzeba stosować elementy ucięte, co w przypadku ceramiki prowadzi do dużej ilości odpadów. W celu uzupełnienia tzw. zębów najlepiej użyć innego materiały ceramicznego, o podobnych właściwościach np. cegły pełnej, lub rozwiązań systemowych.

Izolacyjność

Zgodnie z przepisami maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych nie może przekraczać 0,20 W/(m2·K), czyli tyle, ile wynosi maksymalna wartość współczynnika U ścian domu energooszczędnego.

Konstrukcja

Rozróżniamy dwa typy pustaków do ścian jednowarstwowych.

image

Rodzaje pustaków.

Pustak ceramiczny

Pustak ceramiczny często sprzedawany jest w systemach, z połówkami do wykończenia otworów i nadprożami. Łączenie poziome realizuje się za pomocą zaprawy klejowej, o wysokich parametrach izolacyjności. Nowością jeż możliwość łączenia pustaka na piance poliuretanowej zamiast zaprawy. Pianka nie zwiera wody i nie chłonie wilgoci, co zwiększa izolacyjność połączeń. W pionie pustak łączy się na pióro i wpust. A. Wienerberger/Porotherm — pustak wypełniony wewnątrz ociepleniem. Dostępny w szerokości 44 cm i 38 cm.

Pustak betonowy

Wykonany jest z napowietrzonego materiały, przez co jest bardzo lekki. Powietrze zamknięte w porowatej strukturze stanowi 80% jego objętości oraz dobrze izoluje środowisko. Minimalna grubość takich bloczków to ok. 36 cm. Montowane są na pióro i wpust. Materiały z betonu komórkowego są gładkie, a powierzchnia umożliwia klejenie np. płytek bezpośrednio na ścianę. Miękki bloczek pozwala na wykonanie podkuć pod kable elektryczne za pomocą zwykłego dłuta lub płaskiego śrubokręta.

A. TERMELICA - bloczki o grubości 48 i 40 cm. B. SOLBET - ścian od grubości 42 cm. C. Ytong - ściany o grubości 48 cm.

Pustak keramzytobetonowy

Jest to połączenie zalet nośności betonu i izolacyjności styropianu. Styropian stanowi formę i izolację, którą wypełnia się lekkim materiałem porowatym, o zamkniętych komorach. Bloczek posiada zwykłą izolacyjność. Jest to stosunkowo nowy produkt, którym warto się zainteresować przy rozważaniu ściany jednowarstwowej.

Zaprawa

Zwykle stosuje się zaprawy cienkowarstwowe, aby uniknąć tworzenia się mostków poprzecznych, lub specjalnych klei mrozoodpornych, dostosowanych do konkretnej technologii.

Wieniec

To newralgiczny punkt całej konstrukcji. Zwykle wykonywany jest z żelbetu, który ma niższy opór niż bloczki. Aby nie stanowił mostka cieplnego, warto uszczelnić go od strony zewnętrznej odpowiednim materiałem izolacyjnym. Niektórzy producenci oferują dedykowane nadproża ocieplane, dopasowane do konkretnych bloczków. Warto użyć prefabrykowanych i zbadanych elementów, zamiast tych wykonywanych na budowie. W celu uzyskania ciepłego zwieńczenia ściany można użyć szalunku styropianowego, który ociepli i ukształtuje wieniec.