Dach

Strop gęsto żeberkowy

Stropy gęsto żeberkowe są dostępne pod różnymi wersjami i rozstawami. Ich cechą wspólną jest fakt, że składają się z trzech elementów bazowych. Belek stalowych lub filigranowych — element wsporczy, na których oparte są lekkie komorowe pustaki ceramiczne — konstrukcja gówna, oraz nadbetonu — warstwa wyrównawcza.

image

Budowa stropu gęsto żeberkowego.

Specyfikacja stropu gęsto żeberkowego

W zależności od użytego formatu na wypełnienie stropu może mieć on inny rozstaw elementów podporowych, zasadniczo nie przekracza jednak 90 cm. Dla uzyskania stropu ciepłego, o małej akustyczności i gładkim suficie, przestrzeń między żebrami wykłada się pustakami ceramicznymi, betonowymi lub skrzyniami z lekkich materiałów. Lekka konstrukcja z otworami pozwala też na wprowadzenie kabli elektrycznych i innych instalacji.

W najbardziej innowacyjnych projektach kanały wykorzystuje się do naturalnej klimatyzacji pomieszczeń. Odpowiednio kierunkując chłodniejsze powietrze z zewnątrz budynku, można chłodzić podłogi latem. Wprowadzając w przestrzeń ciepły strumień w zimie, można ogrzewać pomieszczenia. Strop gęsto żeberkowy stosuje się często w budynkach mieszkalnych, a rozpiętość żeberek sięga w nim od 4 do 8 m.

Zalety:
  • Łatwość montażu,
  • wymagają małej ilość stempli i drewna budowlanego,
  • nie ma potrzeby deskowania,
  • możliwość natychmiastowej pracy nad innymi konstrukcjami,
  • z uwagi na mały ciężar stopy można montować bez użycia ciężkiego sprzętu, co znacząco wpływa na obniżenie kosztów inwestycji.
Wady:
  • Belki stalowe,
  • grubość konstrukcji to minimum 23 cm.

Rodzaje belek

W zależności od zastosowanego systemu, rozstaw belek różni się dla poszczególnych typów:

AKERMAN — Szerokość rozstawu belek wynosi do 31 cm w osi. Jest to jedyny strop w zestawieniu, który wymaga deskowania, a żebro nośne powstaje po wylani nadbeton.

TERIVA — Szerokość rozstawu belek wynosi od 45 cm do 60 cm.

POROTHERM — Dostępne w module co 50 cm lub 62,5 cm.

FERT — Rozkład osiowy belek to od 40 cm do 45 cm.

DZ - Składa się z prefabrykowanych belek ułożonych w odstępach 60 cm. Belki opiera się na ścianach nośnych, we wnętrzu na głębokości 1/3 grubości ściany, min 6 cm. Im więcej podparć na długości stropu tym lesze parametry nośności posiada układ. Mniejsze ugięcia sprzyjają trwałości wykończenia wnętrz, m.in. tynków i podług.

Konstrukcja

Wieniec

W całej konstrukcji ważnym elementem jest połączenie zbrojenia stropu ze zbrojeniem wieńca ściany zewnętrznej. Do wykonania wieńca można użyć jednej z trzech metod: klasycznego szalunku drewnianego, w którym układa się pręty zbrojeniowe i strzemiona. Skorzystać z prefabrykowanych kształtek betonowych, które stanowią szalunek tracony. W stropach żebrowych, powstających na betonie komórkowym lub pustakach poryzowanych, należy układać tzw. wieniec opuszczony, w którym dolne pręty zbrojeniowe znajdują się pod belkami. Z pomocą przychodzą kształtki typu L, na których od strony wewnętrznej opierają się belki, a pod nimi zostaje wolna przestrzeń, w której można ułożyć pręty dolnego zbrojenia wieńca.

Pustak

Im większa rozpiętość stropu tym wyższy musi być pustak dla przeniesienia obciążeń. Na rynku polskim dominuje 5 typów produktów:

image

Rodzaje pustaków.

AKERMAN — Zapewnia bezpieczeństwo pożarowe i dobrą jakość wykończeni. Wysokość na czysto bez nadbetonu to 18 cm, lub 20 cm.

TERIVA — Podstawą systemu są pustaki stropowe, o zróżnicowanych wysokościach od 24 cm do 34 cm. Strop stosowany do rozpiętość 7 m.

POROTHERM — Ceramiczna konstrukcja to dobry podkład pod tynku, wysokość pustaków zaczyna się od 8 cm do 23 cm. Rozpiętość stropów sięga do 8,25 m.

FERT — Pustaki charakteryzują się wysokością 20 cm. Posiadają wiele małych komór wewnątrz, co przyczynia się do ich dobrych właściwości termicznych i akustycznych. Rozpiętość stropu sięga do 6,5 m.

DZ — To układ belkowy, pomiędzy które układa się pustaki dwukomorowe, o wysokości 20 cm, z betonów lekkich. Rozpiętość w zależności od zastosowanego pustaka to od 6 m do 8 m.

Nadbeton

Ma za zadanie zespolić całą konstrukcję. Beton penetruje przestrzenie pozostawione pomiędzy pustakami, tworząc żebra, które wzmacniają konstrukcję. Warstwa 3-5 cm nadbetonu, która jest podłogą, spala elementy w jedną całość, gwarantując statyczność układu. W przypadku stropów wykonywanych na ścianach murowanych warto rozpatrzeć wzmocnienie obszaru wzdłuż ścian siatką zbrojeniową. Brak ułożenia zbrojenia przypodporowego nie zawsze musi spowodować pęknięcia w strefie przyściennej, jednak dla uniknięcia problemów warto je zastosować, zwłaszcza że ich koszt jest relatywnie niewielki.