Dach

Strop żelbetowy płaski oraz prefabrykowany

Strop płaski

Strop z betonu zbrojonego nie należy do najłatwiejszych w wykonaniu, jeśli chodzi o ilość elementów. Pozwala jednak na bardzo dokładne dopasowanie zbrojenia do kształtu obiektu. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to strop szyty na wymiar. Strop sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku szerokiego rozstawu podpór i wysokich wymagań ogniowych.

Strop składa się z konstrukcji nośnej — zbrojenia połączonego z betonem, podłogi, podsufitki i izolacji. Zadaniem stropu jest przenoszenie jego ciężaru własnego wraz z obciążeniami zmiennymi oraz ścian działowych. Przy stopie płaskim miarodajne jest sprawdzenie odkształcenia przy zginaniu pod wpływem obciążenia normatywnego.

Strop żelbetowych charakteryzuje nieznaczna grubość w stosunku do możliwej rozpiętości oraz przenoszonego obciążenia. Te właściwości mogą okazać się szczególnie ważne w przypadku projektów o ograniczonej wysokości zabudowy i wielopiętrowej konstrukcji. Niektóre wille miejskie mają nawet 3 kondygnacje. Przez zastosowanie cienkiego stropu (zwykle ok. 20 cm) zyskujemy sporo wysokości.

Zalety:
  • Duża wytrzymałość przy małej grubości,
  • jednolite osiadanie, spina budynek.
Wady:
  • Wymaga dźwigu i pompy do wylania betonu na wysokości.

Konstrukcja

image

Konstrukcja stropu płaskiego.

Szalunek

Do wykonania szalunku używa się drewnianych bądź metalowych stępi, na których układa się deski, płyty OSB lub materiałów wielokrotnego użytku, np. sklejki szalunkowej. Zadaniem szalunku jest stworzenie formy, na której układane będą siatki zbrojeniowe oraz wlewany będzie beton. Jeżeli obszar wylewania jest duży i nie da się wykonać go na jeden raz, powinno zastosować się specjalne przerwy robocze, dostępne u wielu producentów. Przerwy wykonane są z bentonitu, który uszczelnia przerwę po wyschnięciu i skurczeniu betonu. Szczególne znaczenie ma to w przypadku wylewania stropodachów, które mają za zadanie chronić wnętrza przed napływem wody opadowej.

Dystanse

Dystanse zbrojeniowe to plastikowe podpórki o odpowiedniej wysokości, które zapewniają powstanie otuliny dla stali. Zbrojenie nigdy nie powinno wystawać z wylewanych elementów, gdyż technologia traci sens. Stal działa na rozciągania, a beton na ściskanie i chroni stal przed korozją. Jeśli stal ma kontakt ze środowiskiem zewnętrznym — koroduje. Jeśli jeden z elementów układu zawiedzie, całość nie spełnia swojej funkcji.

Zbrojenie

W zależności od stosunku długości krawędzi dłuższej do krótszej rozróżnia się stropy pracujące jednokierunkowo i wielokierunkowa. Jeśli stosunek jest większy niż 1:2, to płytę zbroi się nośnie w jednym kierunku. Rozpiętość takich płyt na ogół nie przekracza od 3,9 do 3,5 m, a krzyżowo 5,6-6 m. Co mieści się w granicach typowego pokoju. Ważne, aby głębokość oparcia płyt na podporze była większa lub równa pięciokrotności średnicy prętów nośnych. Szczegółowe informacje dotyczące kotwienia siatek można znaleźć w PN-B-03264:2002. Do zbrojenia nie używa się prętów o średnicy mniejszej niż 4,5 mm.

Wieniec

W całej konstrukcji ważnym elementem jest połączenie zbrojenia stropu ze zbrojeniem wieńca ściany zewnętrznej. Oba zbrojenia powinny się zazębiać. Projekt zbrojenia wykonuje doświadczony konstruktor. Do wykonania wieńca można użyć jednej z trzech metod: klasycznego szalunku drewnianego, w którym układa się pręty zbrojeniowe i strzemiona. Skorzystać z prefabrykowanych kształtek betonowych, które stanowią szalunek tracony, oraz pozwalają na uzyskanie bardzo dokładnego wykończania ściany. Wykonać szalunki ze styropianu, w których układa się zbrojenie i zalewa betonem odpowiedniej klasy.

Beton

Beton używany do wykonywani sporów żelbetowych powinien być dostarczany prze profesjonalną firmę zewnętrzna, minimum klasy B25. Wykonując go samemu w betoniarce, możemy stworzyć niejednorodna mieszankę. Betoniarka ma też małą pojemność, a wielokrotne dolewanie betonu powoduje jego nierównomierne łączenie. Beton zaczyna wysychać już w momencie wylania go na szalunek. Nie warto ryzykować katastrofy budowlanej.

Dach prefabrykowany

Stropy prefabrykowane płytowe, to również stopy żelbetowe. Składają się one z płyty o dużej powierzchni, pozwalającej na pokrycie pomieszczania jednym, lub dwoma elementami. Styki uszczelnia się zaprawą lub betonem.  Strop wyróżnia się tym, że przyjeżdża na budowę w postaci gotowych elementów, które opiera się na ścianach zewnętrznych. W praktyce powierzchnia płyt stropowych może wynieś 25-30 metrów kwadratowych, przy ciężarze pięciu ton.

image

Rodzaje płyt prefabrykowany.

Zalety:
  • Łatwość montażu,
  • znaczna oszczędność drewna,
  • możliwość natychmiastowej pracy nad innymi konstrukcjami.
Wady:
  • Wymaga dźwigu,
  • musza być zaprojektowane i zwymiarowane na etapie koncepcji.